banner39

Kırgızistan'da Ahıska köyünde gerilim: İki ölü

Kırgızistan'ın Ahıska Türkleri'nin yoğun olarak yaşadığı Mayevka köyünde 2 kişi öldü, 10 kişi de yaralandı.

Arşiv 19.04.2010, 23:58 20.04.2010, 11:06
Kırgızistan'da Ahıska köyünde gerilim: İki ölü

 

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Kırgızistan'da gerilim devam ediyor. Başkent Bişkek'te sabah saatlerinde çıkan gerilim halen sürerken, Ahıska Türkleri'nin yoğun olarak yaşadığı Mayevka köyünde 2 kişi hayatını kaybederken, 10 kişi de yaralandı.

AA'nın verdiği bilgiye göre, olayların başlamasının ardından, durumun kontrol altına alınmaya çalışıldığı köye 600 polis sevk edildi.

Geçici yönetimin başkanı Roza Otunbayeva yaptığı açıklamada, Mayevka köyünde durumu kontrol altına aldıklarını söyledi. Otunbayeva, özel timlerin Mayevka köyünde denetimi ele geçirdiklerini ve 40’tan fazla kişiyi tutukladıklarını açıkladı.

Geçici hükümetin ayrıca ülke genelinde vatandaşların can ve mal güvenliğinin sağlanabilmesi için eski polis yöneticilerinden oluşan bir konsey kurduğu bildirildi.

Mayevka köyünde, Ahıska Türklerine ve bu bölgede yaşayan diğer etnik gruplara ait ekili toprakları işgal eden binlerce yağmacı, gerilime yol açmıştı.

Mayevka köyündeki yerel halka ait toprakları işgal eden binlerce genç, yerli halkla 6 saat süren taşlı sopalı kavganın ardından, Ahıska Türkleri'ne ait evleri yakmaya başlamıştı.

Komşu köylere sığınan Ahıska Türkleri'nin yaşadığı köyün yollarını trafiğe kapatan işgalciler, köye ambulans ve itfaiye araçların girmesine izin vermedi.

Kırgızistan’daki kargaşa ortamı yüzünden güvenlik güçlerinin ve polisin görev yapmakta zorlandığı, hatta Kırgız polisinin üniformayla dolaşmaktan bile çekindiği bildiriliyor.

banner53
Yorumlar (0)
29
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?