banner39

Kırgızistan'da Anayasa taslağı hazır

Kırgızistan'daki geçici hükümet, parlamenter demokrasiye geçişi içeren Anayasa taslağını hazırladı

Arşiv 19.04.2010, 16:26 20.04.2010, 07:17
Kırgızistan'da Anayasa taslağı hazır

 

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Kırgızistan'da kurulan yeni hükümetin Başbakan Yardımcısı Omurbek Tekebayev yeni anayasa taslağını açıklayacaklarını ve parlamenter demokrasiye geçileceğini söyledi.

Anayasal reformlardan sorumlu Tekebayev'in başkanı olduğu Ata-Meken (Anavatan) Partisinden bugün yapılan yazılı açıklamada, referandumla kabul edilecek anayasa taslağının yarın kamuoyuna sunulacağı belirtildi.

Tekebayev, "Parlamentoda bir siyasi partinin 50'den fazla milletvekili olmasını da sınırlandırıyoruz. Siyasi tekel anlayışını da kaldırmak istiyoruz" dedi.

Kırgızistan'da iktidarın devrilmesinin ardından oluşturulan geçici hükümetin Başbakan Yardımcısı Ömürbek Tekebayev, yeni atanan hükümetin başında bulunan Roza Otunbayeva'nın geçici devlet başkanlığı görevine getirilmesini istedi.

Anayasa referandumunun üç ay içinde yapılmasını planlayan geçici hükümetin üyesi Tekebayev, Yüksek Seçim Kurulu'nun da yeniden yapılandırılacağını kaydetti. Geçici Hükümetin Yardımcısı, "Komisyonunun üçte birini sivil toplum, üçte birini siyasi partiler ve üçte birini de Birleşmiş Milletler gözlemcileri belirleyecek. Seçimler halk tarafından yapılacak, güvenilir ve şeffaf olacağından eminim" değerlendirmesinde bulundu.

Geçici hükümet en çok altı ay içinde yeni cumhurbaşkanının seçilmesini ve yeni parlamentonun oluşturularak hükümetin kurulmasını hedefliyor.

Geçici Hükümet Başkanı Roza Otunbayeva da dün yaptığı açıklamada görevlerinin ülkede insan hakları, ifade özgürlüğü ve demokrasinin güçlendirilmesi olduğunu kaydetti. Bakiyev döneminde kapatılan radyo, televizyon ve gazeteler de yeniden çalışmalarına başladı.

"GÜVENLİK GÜÇLERİ SİYASETE ALET EDİLMEYECEK"

Kırgızistan'da geçici hükümetin İçişleri Bakanı Bolotbek Şerniyazov ise, güvenlik güçlerinin siyasete alet edilmeyeceğini bildirdi.

Şerniyazov, bugün yayımladığı polise yönelik genelgede, ülkede bundan sonra güvenlik güçlerinin siyasete alet edilmeyeceğini ve polisin, vatandaşların anayasal haklarını, güvenliğini sağlamanın yanı sıra suç örgütleriyle mücadele edeceğini belirtti.

Güvenlik güçlerinde akrabalık, hemşehrilik ve şovenizm gibi anlayışlara izin verilmeyeceğini ifade eden Şerniyazov, polisten, toplumsal düzeni sağlamasını ve suç örgütleriyle daha iyi mücadele etmesini istedi.

Kırgızistan'da 6-7 Nisanda muhalif göstericiler ile güvenlik güçleri arasında çıkan ve onlarca kişinin öldüğü çatışmalarda 80'den fazla polis yaralanmıştı. Olaylar iktidarın el değiştirmesiyle sonuçlanmıştı.

GERGİNLİK SÜRÜYOR

Bakiyev’in istifası ve ülkeden ayrılmasına rağmen, ülkedeki huzursuzluk tam olarak bitmedi.

Haftasonu güneydeki Celalabad kentinde bölgesel hükûmet binasını işgal eden Bakiyev yanlıları gösterilerini sürdürüyor. Kent meydanında toplanan yaklaşık bin 500 kişi, geçici hükümet aleyhine sloganlar attı.

Başkent Bişkek’te de yaklaşık bin kişilik bir grupla polis arasında gergin dakikalar yaşandı.

kirgizistan.20100419164820.jpg

AMBULANS, İLAÇ VE TIBBİ MALZEME GÖNDERİLECEK

Türkiye Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı, Kırgızistan'a bir uçakla ambulans, ilaç ve tıbbi malzeme gönderileceğini bildirdi.

Başkanlıktan yapılan yazılı açıklamada, ''Dışişleri Bakanlığı tarafından Kırgızistan'da yaşanan olaylardan etkilenen Kırgız halkının yaralarını sarmak amacıyla Türkiye'nin insani yardım sağlama kararlılığının, Kırgızistan'ın geçici hükümet yetkililerine iletildiği'' belirtilerek, Kırgız yetkililerinin Türkiye'nin Bişkek Büyükelçiliği aracılığıyla ambulans, ilaç ve tıbbi malzeme talepleri olduğu kaydedildi.

Açıklamada, Genelkurmay Başkanlığı, Dışişleri ve Sağlık bakanlıkları ile Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı arasında koordinasyon sağlandığı, bu çerçevede, yarın Genelkurmay Başkanlığına ait bir adet yardım uçağının Kırgızistan'a hareket edeceği bildirildi.

Yardım malzemesi olarak bir adet tam donanımlı ambulans ile ilaç ve tıbbi malzeme gönderileceği belirtildi.

banner53
Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?