banner39

Kırgızistan'da artık silahlara veda zamanı

Kırgızistan'da yaşanan isyan olayından sonra Bakiyev'i destekleyenler, silahlarını Bişkek hükümetine teslim etti.

Arşiv 17.04.2010, 05:07 17.04.2010, 08:01
Kırgızistan'da artık silahlara veda zamanı


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

7 Nisan'daki muhalefet isyanıyla devrilen Kırgızistan Devlet Başkanı Kurmanbek Bakiyev'in ülkesini terk etmesinin ardından tansiyon düşüyor. Bakiyev yanlıları, silahlarını yeni yönetime teslim etti. Geçici hükümetse, parlamenter demokrasiye geçiş için anayasa hazırladıklarını açıkladı.   

Devrik lider Kurmanbek Bakiyev'in Kazakistan'a sığınarak istifa etmesinin ardından tansiyon düşüyor. Bakiyev'i destekleyenler, silahlarını Bişkek hükümetine teslim etti.

Bakiyev'in istifa mektubu...

Kurmanbek Bakiyev, gittiği Kazakistan'ın Taraz kentinden faksladığı istifa mektubunda, 7 Nisan günü yaşanan olayları silahlı devrim olarak niteledi.

Bakiyev istifa mektubunda şu ifadelere yer verdi:

"7 Nisan günü yaşanan olayları silahlı devrim olarak nitelendiriyorum. Silahlı kişiler, devleti ele geçirirken hiçbir suçu olmayan insanların ölümüne neden oldu ve devletin imajı dünyada büyük zarar gördü. Tüm sorumluluk geçici hükümetindir.

Hayatını kaybedenlerin aileleri ve yakınlarına baş sağlığı diliyorum. Yaralananlara acil şifalar diliyorum. Kırgız tarihinin bu trajik günlerinde, Kırgız halkının geleceği, devletin bütünlüğü ve Kırgızistan devletinin varlığı için Anayasa'nın 50. maddesi uyarınca istifa ediyorum."

Bakiyev dün Kazakistan'dan gelen bir uçakla ülkesini terk etmişti.

Kazak lider: "İç savaş önlendi"

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Kırgızistan'ın devrik Devlet Başkanı Kurmanbek Bakiyev'in ülkesinden ayrılarak Kazakistan'a gelişi ile Kırgızistan'da iç savaşın önüne geçildiğini söyledi.

Nazarbayev, "Bakiyev'in Kazakistan'a getirilmesiyle büyük bir sorun çözüldü. Sanırım güney ve kuzey Kırgızistan'da iç çatışmalar çıkabilirdi. Şimdi bu engellenmiş" dedi.

Türkiye'ye gideceği yönündeki haberler yalanlandı

Bu arada, Türkiye'nin Bişkek Büyükelçiliği, devrik lider Kurmanbek Bakiyev'in Türkiye'ye gideceği yönünde Kırgızistan basınında yer alan haberleri yalanladı.

Türkiye Büyükelçiliği'nden yapılan açıklamada, Bakiyev'in Türkiye'ye gideceği yönündeki haberlerin "Temelsiz ve gerçeği yansıtmadığı" ifade edildi. Bakiyev, Kazakistan'ın güney bölgesindeki Jambul Eyaleti'ne bağlı Taraz kentine sığınmıştı. Geçici hükümetin Başbakanı Roza Otunbayeva, bugün devlet televizyonundaki konuşmasında, onlarca insanın ölümüne sebep olanların tümünün tutuklanacağını, bağımsız kuruluşlar tarafından yapılacak araştırmanın ardından Kurmanbek Bakiyev'in suçlu bulunması halinde, o sırada Bakiyev'in bulunacağı ülkeden iadesinin talep edileceğini açıklamıştı.

Bakiyev'in oğluna dava

Öte yanda, Kırgızistan Başsavcılığı, geçen yıl Rusya tarafından verilen 300 milyon dolarlık krediyi maksatsız kullandığı gerekçesiyle devrik lider Kurmanbek Bakiyev'in 33 yaşındaki oğlu Maksim Bakiyev hakkında dava açtı. Başsavcılık basın merkezinden yapılan açıklamada, Kurmanbek Bakiyev'in döneminde kurulan Devlet Başkanlığı Enstitüsüne bağlı çalışan Yatırım, İnovasyon ve Kalkınma Merkez Ajansının Başkanı Maksim Bakiyev hakkında yakalama emri çıkarıldığı belirtildi.

Rusya, geçen yıl Kırgızistan'a, 300 milyon dolar krediyi, yüzde 0,75 faizle 40 yıl vadeyle geri ödenmek şartıyla vermişti. Ancak Yatırım, İnovasyon ve Kalkınma Merkez Ajansına bağlı Yatırım Fonu'nda değerlendirilmek üzere verilen söz konusu kredinin 35 milyon dolarlık kısmı ticari bankalarda faiz için, 200 milyon dolarlık miktarın da yurt dışındaki borsalarda hisse alım satımında değerledirilmişti. Yatırım Fonu, Rusya'dan yüzde 0,75 faiziyle aldığı borç parayı ülkedeki tarım sektörünün kalkındırılması için kendi vatandaşlarına yüzde 23 faizle vermeye başlamıştı.

Geçici yönetim, Sosyal ve Sigorta Fonu'nun ve Rusya'nın kredisinin faiz için değerlendirildiği Asya Universal Bankası, Kırgızistan Kredi Bankası, Manas Bankası ile Bakay Bankalarından yurt dışına transferi ve sermayenin kaçırılmaması için faaliyetlerini geçici olarak durdurmuştu. Geçici hükümetin Maliye Bakanı Temir Sariyev, tüm önlemlere rağmen Asya Universal Bankası'ndan 200 milyon dolarlık bir miktarının yurt dışına gittiğini belirtmişti.

Öte yandan, Calalabad eyaleti Suzak ilçesi Teyyit köyünde halka ateş ettiği için hakkında yakalama emri çıkarılan, Bakiyev'in kardeşi ve koruma müdürü Canibek (Canış) Bakiyev'i tutuklamak için evinin önünde güvenlik güçleri hazır bekletiliyor. Geçici hükümetin Başbakanı Roza Otunbayeva, bugün devlet televizyonundaki konuşmasında, onlarca insanın ölümüne sebep olanların tümünün tutuklanacağını, bağımsız kuruluşlar tarafından yapılacak araştırmanın ardından Kurmanbek Bakiyev'in suçlu bulunması halinde, Kazakistan'a giden Bakiyev'in iadesinin talep edileceğini belirtmişti.

Parlamenter demokrasiye geçme planı

Kırgızistan'daki geçici hükümetin başbakanı Roza Otunbayeva, ülkede parlamenter demokrasiye geçmek için yeni bir anayasa hazırlamayı planladıklarını söyledi.

Otunbayeva, Bişkek'ten telekonferans yoluyla düzenlediği basın toplantısında, "Parlamenter cumhuriyet sistemi üzerinde mutabakata vardık ve halihazırda bir çalışma grubumuz, anayasa taslağı üzerinde çalışıyor" dedi.

Roza Otunbayeva, 6 ay içinde yapılması düşünülen seçimlerde devlet başkanlığına aday olup olmayacağını söylemenin henüz çok erken olduğunu belirtti.

Yapılacak ilk işin yeni bir anayasa hazırlamak olduğunu belirten Otunbayeva, şu andaki esas görevinin siyasi uzlaşma sağlamak olduğunu kaydetti. Roza Otunbayeva, ülkesinin Rusya ve ABD ile ilişkileri açısından adil bir denge kuracaklarını da belirtti.

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?