banner39

Kırgızistan'da askerlik yapmama vergisi

Kırgızistan'da yeni yapılacak bir uygulamayla askerliğini yapmayanlar vergiye tabi tutulacak.

Arşiv 27.03.2008, 11:05 27.03.2008, 11:05
Kırgızistan'da askerlik yapmama vergisi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kırgızistan'da askerlik yapmayanlar için yeni bir uygulama başlatılıyor.

Savunma Bakanı İsmail İsakov yaptığı açıklamada, Kırgızistan'da silah altına alınmayanlarla ilgili yasa değişikliği yapılacağını, yeni uygulamaya göre askerlik yapmayan gençlerin vergiye tabi tutulacağını söyledi.

İsakov: "Kırgızistan anayasasına göre askerlik yapmak her şahıs için bir vazifedir. Ancak, günümüzde 14 kişiden sadece bir erkek askerlik görevini yerine getirmektedir. Dolaysıyla her hangi bir sebepten askerlik yapmayanlar devlete vergi ödemelidir." Dedi.

Verginin şahsın gelir seviyesine göre belirleneceği bildirildi. Bu yeni kanun tasarısı bazı milletvekilleri ve Meclis Başkan Adahan Madumarov tarafından onaylandır.

Kırgızistan'da 190 bin genç silah altına alınacak yaşa gelmiş bulunuyor. Bunlardan ancak 60 bini askerlik için elverişli. 17 bin genç alternatif askerlik ile vazifelidir. 12 bin genç ise, sağlık ve aile durumlarından dolayı askere alınmıyor.

Eğitim dolayısıyla yaklaşık 80 bin genç askerliğini tecil ettirmiş durumda. Bakan İsakov Kırgızistan'ın asker eksiği gibi bir problemi bulunmadığını da ekledi.

Kırgızistan'da Sovyetler zamanındaki ekserlik kanunları hala geçerliliğini koruyor. Mesela, Bir çocuğu olanın askerliği tecil ediliyor, ikinci çocuğun doğması durumunda yükümlü askerlikten tamamen muaf tutuluyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?