banner39

Kırgızistan'da başörtü gerginliği

Kırgızistan'da yeni uygulamaya konan kimliklerde baş örtüsüz resim kullanılması zorunluluğu, ülkede tepkiyle karşılandı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Kırgızistan'da başörtü gerginliği

Kırgızistan'da yeni uygulamaya konan kimliklerde baş örtüsüz resim kullanılması zorunluluğu, ülkede birçok kesim tarafından tepkiyle karşılandı.

Vatandaşların kimlik kartı olarak sadece pasaport kullandığı Kırgızistan'da yeni uygulamaya göre artık nüfus cüzdanı bulundurma zorunluluğu getirildi.

Pasaportun artık sadece yurt dışına çıkmak isteyenlere verileceği duyurulurken, nüfus cüzdanları ve pasaportlarda baş örtüsüz resim kullanma zorunluluğu yeni tartışmaları da beraberinde getirdi.


Kırgızistan Müslüman Kadınlar Forumu Başkanı Camal Frontbek uygulamanın birçok kadını zor durumda bıraktığını belirterek, "Baş örtüsüz resim uygulamasından dolayı binlerce bayan pasaport alamadı.
 
Şimdiye kadar devletin tüm ilgili makamlarına mektup gönderdik ama hep olumsuz cevap aldık.
 
Eğer böyle devam ederse ülkenin 7 eyaletinde binlerce müslüman bayan barış eylemine çıkacağız.
 
Elimde pasaport alamayan 3 binden fazla kadının imzası var. Artık başka çaremiz kalmadı" dedi.

Kırgızistan İçişleri Bakanlığı Pasaport ve Vize Bölümü Başkanı Erkin Aripbayev de, "Bu geçici bir problem. Artık dünyada yeni geliştirilen teknolojiyle yüzün tamamının gözükmesine gerek kalmayacak. Sadece kaş ve gözden kimlik tespiti yapılabilecek.
 
Fakat maalesef henüz biz bu teknolojiye sahip değiliz. Bu yüzden dünya standartlarına göre de her ülke güvenliği açısından pasaportlarda baş örtüsüz resim istiyor" diye konuştu.
 
Kaynak: İHA

banner53
Yorumlar (0)
16
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?