Kırgızistan'da bölünme tartışmaları arttı

Kırgızistan'da ülkenin kuzey ve güney olarak bölünmesi çağrısı yapan bildiriler sokaklarda dolaşıyor

Kırgızistan'da bölünme tartışmaları arttıDünya Bülteni/Haber Merkezi

Kırgızistan devlet başkanı Kurmanbek Bakiyev’in devrilmesinden sonra, ülkede bölünme çağrısı yapan grupların faaliyetlerini artırdığı, 'kimliği belirsiz kişiler' tarafından ülkenin bölünmesini isteyen yazılar dağıtılmaya başlandığı iddia edildi.

Kırgız halkına dağıtılan bu bildirilerde, ülkenin Güney ve Kuzey bölgelerine bölünmesi çağrısı yapılıyor. Kırgızistan'daki geçici hükümet bu faaliyetlerin Bakiyev ve taraftarları tarafından yapıldığını savunuyor. Rus gazetesi Kommersant’ın haberine göre, Kırgızistan içişleri bakanlığı ise, bölünme çağrılarının 'radikal dini örgütler' tarafından da desteklendiğini iddia etti. İddiaya göre, bu tür teşkilatlar Orta Asya'da hilafet kurulması yönünde ilk adımın bölünme yoluyla atılabileceğine inanıyor. Yeni hükümet 'bölücüler'in en ağır cezalarla cezalandırılacağını belirtmeyi de ihmal etmedi.

Ülkenin bölünmesini savunanlar ise, tekliflerinde Kırgızistan’ın federasyon olarak yönetilmesini, Güney Kırgız Halk cumhuriyeti ve Kuzey Kırgız Halk cumhuriyetinin ilan edilmesini, her iki cumhuriyetin ortak ordusu, olağanüstü haller bakanlığı ve ortak para birimi olmasını istiyor. Dağıtılan bildirilerde grup kendini “Geçici hükümete muhalif halk cephesi” olarak tanımladı. Bildirilerde, Bakiyev’in bazı konuşmalarından ifadelerin de kullanılmasının geçici hükümetin iddialarını doğruladığı savunuluyor.

Rus gazetesinin iddiasına göre, halk arasında Bakiyev’in tekrar başkanlığa geleceğine dair söylentiler de artmaya başladı. Kırgız geçici hükümeti, Kurmanbek Bakiyev’in bir dönem istihbarat birimlerinde üst düzey görev alan kardeşi Janış Bakiyev'in bu propagandanın arkasında olduğunu öne sürdü. Kırgızistan istihbarat birimi başkanı Keneşbek Duşebayev, Bakiyev'i kendi çıkarlarını milli çıkarların önüne koymakla ve ülkenin bölünmesi için çaba sarfetmekle suçladı. Bölge uzmanları ise, bu çabaların halk arasında destek bulmayacağını ve Kırgızlar'ın bölünmeye karşı olduğunu belirtiyor.

Ancak ülkenin güneyinde geçici hükümetin kontrolü sağlayamamasının gelecekte sorunlara neden olabileceği iddia edildi.

kirgizbolunmecagrisi.jpg

Güncelleme Tarihi: 01 Mayıs 2010, 16:35
banner53
YORUM EKLE

banner39