Kırgızistan'da çatışmalar başladı

Bakıyev ve geçici hükümet yanlıları arasında ülkenin güneyinde çatışmalar yaşanıyor

Kırgızistan'da çatışmalar başladı

 

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Kırgızistan’da Celalabad kent meydanında devrik lider Kurmanbek Bakiyev’in ve geçici hükümetin taraftarları arasında silahlı çatışma çıktı.

Yerel haber ajanslarına göre, Bakiyev taraftarlarının dün işgal ettikleri valilik binasını boşlatmak için bu sabah toplanan Ata Meken partisi taraftarları ile valilik binasını işgal edenler arasında önce taşlı sopalı kavga çıktı.

Kavganın daha sonra silahlı çatışmaya dönüştüğü, 3 kişinin yaralandığı ve ambulansla olay yerinden götürüldüğü kaydedildi.

Ayrıca Bakiyev taraftarlarının valilik binasını işgal ettiği Oş eyaletinde, bina önünde toplanan Bakiyev yandaşları ile geçici hükümetin taraftarları arasında kavga çıktığı bildirildi.

Kırgızistan’da 7 Nisanda iktidardan uzaklaştırılan Bakiyev’in taraftarları, yönetimi yeniden ele geçirmeye çalışıyor. Güneydeki Oş, Celalabad ve Batken eyaletlerinde Bakiyev taraftarları dün kontrolü ele geçirmiş, polis duruma müdahale etmemişti.

KONTROL SAĞLANAMIYOR

Eski dışişleri bakanı Roza Otunbayeva liderliğindeki hükümetin bir süredir, ülkenin birçok noktasında otoritesini sağlamakta zorlandığı belirtiliyor.

Yaklaşık 80 kişinin hayatını kaybettiği isyan hareketinin ardından Bakiyev'i deviren muhalefet parlamentoyu feshetmiş ve ülkeyi Ekim ayında seçime götüreceğini ilan etmişti. Bakiyev ise önce komşu Kazakistan'a buradan ise Belarus'a kaçmıştı.

Geçici yönetim eski devlet başkanının yargılanmak üzere iadesini talep ediyor.

Bu arada Belarus ise, Kırgızistan'daki elçisini geri çağırdı.

Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2010, 11:38
banner53
YORUM EKLE

banner39