banner39

Kırgızistan'da hükümet kurma çalışmaları

Kırgızistan Parlamentosu, Cumhurbaşkanı Kurmanbek Bakiyev'in dün başbakanlık için teklif ettiği Feliks Kulov'un adaylığını görüşmeye başladı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Kırgızistan'da hükümet kurma çalışmaları

Parlamentoda gün boyu sürmesi beklenen görüşmeler ve yapılacak oylamanın ardından Kulov'un 75 milletvekilinden en az 38'inin kabul oyunu alması gerekiyor.

Bu arada görüşmeler öncesinde parlamentoda konuşan Kulov, "Ekonomiden önce, siyasi istikrarı sağlamak için büyük çaba gösteriyoruz. Milli gelirimiz 5.1 oranında yükseldi. Emekli maaşları bir buçuk yıl içinde kesintisiz verildi ve maaşlara yüzde 15 zam yapıldı. Şu anda amacımız enflasyonu düşürmek" dedi.  


Rüşvetin önüne geçilmesinin en önemli gündem maddelerinden biri olduğunu söyleyen Kulov, "Bu yüzden tüm bakanlıklarla ayrı birer program başlattık. Hükümetimiz sistemli işler yapmaya çalışıyor. Bu yıl içinde az da olsa ekonomik kalkınmanın olacağı ümidi içindeyiz" dedi.

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Bakiyev dün başbakanlık teklifiyle ilgili yayınladığı bildiride, "Kırgızistan Cumhuriyeti yeni Anayasası'na göre, Feliks Kulov'u Başbakanlık görevi için teklif ediyorum" ifadelerine yer vermişti. 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?