banner39

Kırgızistan'da muhalefet alternatif meclis kuruyor

Kırgızistan muhalefeti son çare olarak alternatif bir parlamento kurma kararı aldı.

Arşiv 21.02.2008, 07:42 21.02.2008, 12:32
Kırgızistan'da muhalefet alternatif meclis kuruyor

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kırgızistan'ın Başkenti Bişkek'te, 'Adalet için muhalefet' hareketi 'Toplumsal Parlamento' adında alternatif bir parlamento oluşturuyor. Bu yeni parlamentonun kurulması ile ilgili karar 4 Şubat 2008 tarihinde muhalefet güçleri tarafından onaylanmıştı.

Toplumsal Parlamentonun üyeliğine siyasi partiler, Kırgızistan Cumhuriyeti topraklarında faaliyetleri yasak olmayan sivil toplum örgütleri temsilcileri ve 'Adalet için muhalefet' hareketi üyelerinin aday olabilecekleri belirtildi.

Toplumsal Parlamento 50 kişiden oluşacak. Parlamento açıklık, şeffaflık, eşitlik ve gönüllülük prensipleri üzerine kuruluyor. Parlamento üyeleri içerisinden Meclis başkanı ve yardımcısı da seçimle iş başına gelecek.

Parlamento gerekli konularda komisyonlar oluşturabilecek. Parlamentonun tüm hukuki, analitik, bilgi, organizasyon vs. tüm çalışmaları yürütecek olan Sekreterliğinin de kurulacağı öğrenildi.

Muhalefetin kurduğu alternatif Parlamentonun ilk toplantısının konusu enerji kaynaklarının özelleştirilmesi konusu olacak.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?