banner15

Kırgızistan'da olaylar büyüyor: 17 ölü! GÜNCELLENDİ/ FOTO

Eylemler başkentin her tarafında sürüyor. Issık Kulsk eyaleti muhalefetin elinde, İçişleri Bakanı'nın öldürüldüğü söyleniyor.

Kırgızistan'da olaylar büyüyor: 17 ölü! GÜNCELLENDİ/ FOTO

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kırgızistan'ın Talas kentinden sonra bugün başkent Bişkek ve Narın kentinde de toplanan muhalefet yanlılarına, polis müdahalesinde en az 17 kişi öldü. Kırgız Haber Ajansı en az 150 yaralı olduğunu duyurdu. Devlet Başkanlığı binasının önünde başlayan çatışma ise giderek yayılıyor. Ülkenin doğusundaki Issık Kulsk eyaletinde yönetim muhaliflere geçti. Kaynaklar, Talas kentinde rehin alınan ve dövülen İçişleri Bakanı Moldomusa Kongantiyev'in öldüğünü duyuruyorlar. Ama bu iddia resmi olarak doğrulanmadı.

Issık Kulsk eyaleti valisi Kıdıkbek İsayev yönetimi muhaliflere terketti. Bu terketmede, polislerin de muhalif safa geçmelerinin etkisi olduğu belirtiliyor. Muhalif 'Ata Yurdu' isimli partinin internet sitesi olan 'Atamekeng'in verdiği bilgiye göre, Ata Mekan Partisi'nin bölge başkanı Raimbek Manjalov, bölge valiliğini üstlendi.

Gösterilere eski başbakanlardan  Almazbek Atambayev de destek veriyor. Bazı kaynaklar, Türkiye dostu olarak bilinen ve Türkiye'de bazı iş çevreleriyle yakın ilişki içinde olduğu bilinen Atambayev'in cumhurbaşkanı olabileceğini duyuruyorlar.

AA'nın Bişkek'te bulunan muhabiri, göstericilerden büyük bir grubun devlet televizyonunun binasını işgal etmeye çalıştığını duyurdu. Devlet Başkanı Kurmanbek Bakiyev olaganüstü hal ilan ederken, olayların çıktığı dört şehirde gündüz sokağa çıkma yasağı da getirdi. Kırgızistan Meclisi ise acil bir toplantı için çağrı yaptı.

Kaynaklar, Bişkek'te Devlet Başkanlığı binasının önünde başlayan protestonun çatışmaya döndüğünü ve giderek yayıldığını söylüyor. AFP'nin haberine göre, binlerce gösterici Bişkek'teki televizyon binasına girmeye çalışırken, ülkede hiçbir tv kanalı şu anda yayın yapamıyor.

Kırgız gazeteci Marat Omurov Kırgızistan muhalefetinin başlattığı protestolarla ilgili Dünya Bülteni'ne özel bilgiler verdi. İki yıl önceki seçimlerde Meclis dışı tutulan Ata Mekan Sosyalist Partisi'nin gösterilerde öncü rol oynadığını söyleyen Omurov, parti lideri Ömurbek Tekebayev'in eylemlerde ön plana çıktığını kaydetti.

kirgizistan-olaylar.jpg

MECLİS DIŞINDAKİ PARTİLER TEK ÇATI ALTINDA

Muhalif gösterilerinin altında halkın son zamanlarda maruz kaldığı zam ve hayat pahalılığı olayların boyutunu arttırdığını söyleyen Omurov, Asalet Partisi ve Erk Partisi'nin de gösterilere destek verdiğini ifade etti. Partilerin tek çatı altında Halk Cephesi adıyla birleştiklerini kaydeden Omurov, meclis dışında kalan partilerin iktidar partilerinden daha fazla seçmene sahip olduğunu da kaydetti.

Talas eyaletinde dün başlayan eylemlerin hükümet tarafından ciddiye alınmadığını vurgulayan Omurov, hükümetin olayların yatıştığını söyleyerek gösterilere ciddiyetsiz bir yaklaşım sergilediğinin altını çizdi.

'İÇİŞLERİ BAKANI ÖLDÜRÜLDÜ' İDDİASI

Omurov, dün Talas'a olayları yakından incelemeye giden İçişleri Bakanı Moldomusa Kongantiyev'in öldüğü şeklinde haberlerin geldiğini belirten Omurov, gösterilerin amacının ideolojik karakter taşımadığını, daha çok ekonomik hayatın yeniden düzenlenmesi gerektiği taleplerin ağır bastığını ifade etti.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞINA UYULMUYOR

Devlet Başkanı Bakıyev'in herhangi bir açıklama yapamadığını ama yaptığı acil toplantı ile bir ay boyunca sokağa çıkma yasağı getirildiğini söyleyen Omurov, getirilen yasağa göstericilerin uymadığını söyledi.

KUZEY-GÜNEY ÇATIŞMASI YOK, BAKIYEV'İN TASARRUFLARINA TEPKİ VAR

Daha önceleri ülkede kuzey-güney çatışmasının mevcut olduğunu söyleyen Omurov, gösterilerinin odağında Bakıyev'in yönetime akrabalarını getirmesi olduğunu söyledi. Polislerin de muhalefete katıldığı iddialarını doğrulayan Omurov, eylemcilerin başkentteki Devlet Başkanlığı binasını ele geçirmek üzere olduğunu söyledi. 
 
KIRGIZİSTAN'DA ASLINDA NE OLUYOR?

Bölgeyi iyi bilen kaynaklara göre, son olayların ardında Rusya'nın silueti gözüküyor. Kırgızistan, ülkedeki ABD üssünü kapatma kararının ardından Rusya ile yakınlaşmış ve 300 milyon dolar nakit kredi, 2 milyar dolarlık da yatırım kredisi almıştı. Hemen ardından yeniden ABD ile pazarlığa oturan Kırgızistan ABD üssünün devamına karar vermişti.

Geçtiğimiz günlerde ise ülkenin güneyinde Oş kentinde ikinci bir ABD üssü açılacağına dair başlayan spekülasyonlar, Rusya'nın tepkisini çekmişti. Kurmanbek Bakiyev aleyhine pek de bağımsız sayılmayan Rus medyasındaki yolsuzluk haberlerinden sonra Kırgız devlet başkanı hakkında haber çıkan basın organlarına değil direk Rusya'ya nota vermişti.

Kaynaklar, olayların görünürde yolsuzlukları protesto şeklinde başladığını, ardında ise uluslararası aktörlerin çekişmesi bulunduğunu belirtiyorlar.

Geçtiğimiz günlerde oğlu Maksim Bakiyev'i Yatırım Ajansı'nın başına getiren, dolaylı yoldan veliaht ilan eden ve 'Demokrasi bize göre değil' diyen Bakiyev'in ülkesinde ana nüfus Kırgız asıllı. Ama ülkede Özbekler ile Ruslar da önemli bir yekünu teşkil ediyor. Kırgızlar kendi aralarında altı ana klandan meydana geliyor ve sürekli bir çekişme halinde. Aynı zamanda ülkede kuzey- güney çekişmesi de bulunuyor.

 

 kirgiz4.jpg

 

kirgiz5.jpg

 

 kirgiz.20100407165004.jpg

 

 

kirgiz2.20100407165012.jpg

 

kirgiz4.20100407165026.jpg

 

kirgiz5.20100407165036.jpg

 

 kirgiz7.jpg

Güncelleme Tarihi: 08 Nisan 2010, 07:39
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35