banner39

Kırgızistan'da son durum

Kırgızistan'daki çatışmalı bölgeye geçici bir sesizlik hakim olurken, bölgede gıda ve su ihtiyacı olduğu öğrenildi.

Arşiv 17.06.2010, 08:10 17.06.2010, 13:39
Kırgızistan'da son durum

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

Kırgızistan'ın güney bölgesinde 11 Haziran'dan bu yana devam eden çatışmalarda tansiyon kısmen düştü. Oş ve Celalabad'da bir kısım işyerleri açılırken, insanların ihtiyaçlarını karşılamak üzere sokağa çıktıkları bildiriliyor.

Kırgız haber ajansı Akipress, ölü sayısının 187'ye, yaralı sayısının da 2 bine ulaştığını duyurdu. Özbekler cenazelerini defnederken, uluslararası kuruluşlar bölgeye insani yardım ulaştırmaya çalışıyor. Etnik çatışmadan kaçan yüz bine yakın Özbek, sınırı geçerek Özbekistan'da oluşturulan mülteci kamplarına yerleştirildi. Sınırı geçmek için mücadele eden on binlerce insana Özbek askerleri müdahale etmezken, bölgede gıda ve suya ihtiyaç var. BM Mülteciler Yüksek Komiseri Antonio Guterres, uluslararası topluma, yaşanan trajedinin felakete dönüşmemesi için çağrıda bulunarak, bölgeye barış gücü askeri gönderilmesine sıcak baktığını söyledi. Bölgede barışın sağlanmasının zorunlu olduğuna değinen BM yetkilisi, her türlü yardımın bölgeye ulaştırılması için çalıştıklarını belirtti.

 
 

Kırgızistan eski Başbakanı Feliks Kulov da Russia Today'e yaptığı değerlendirmede, Oş kentinde gece boyunca bazı caddelerde sessizliğin görüldüğünü, ancak bunun olayların yatıştığı anlamına gelmediğini kaydetti. Kulov, "İnsanlar su, elektrik, ilaç ve ekmek gibi asgari ihtiyaçlarını karşılayamıyor. Sokakta insanlar ellerinde silahlarla dolaşıyor. Özbeklerin evleri yandı, yüz binlercesi mülteci konumunda. İnsani yardımlar, bu insanların eline ulaşmıyor. Burada yeniden barış ve istikrarın sağlanması için her türlü çabanın ortaya konulması gerekiyor. Aksi durumda tam bir felaket olacak." uyarısında bulundu. BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon ile görüşen Özbekistan Cumhurbaşkanı İslam Kerimov'un, genel sekretere olaylarla ilgili bilgi verdiği açıklandı. Uza ajansı haberine göre, Kerimov, görüşmede ülkeye gönderilen yardımların bizzat bölgede sıkıntı yaşayan insanlara ulaştırılması gerektiğini belirtirken, Ban de insani yardım faaliyetlerini bizzat kendisinin takip ettiğini söyledi.

Geçici hükümet, devrik Kırgız lider Kurmanbek Bakiyev'in akrabalarını olayları organize etmekle suçlarken, BM'den yaşanan sürecin planlı bir hareket olduğu açıklaması geldi. Anayasa referandum sürecinin iptal edilmesi yönünde girişimlerin devam edebileceği uyarısında bulunan uzmanlar, çatışmaların temelinde bölgede yaşanan askeri üs pazarlıklarının olduğuna da dikkat çekiyor.

Avrasya'nın stratejik noktalarından Bişkek'in çevresinde Manas Amerikan askeri üssü ve Kant Rus askeri üssü bulunuyor. Financial Times gazetesinin iddiasına göre geçici yönetimin Dışişleri Bakanı Ruslan Kazakpayev, ülkedeki ABD üssünün durumunu gözden geçirebileceklerini söyledi. Rusya kendi nüfuz alanı içinde gördüğü Kırgızistan'da ABD üssü istemediğinden, üssün kapatılması karşılığında geçici hükümete Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü bünyesinde barış gücü desteği sağlayacak. Özellikle insani yardımların zor durumda olanlara ulaştırılması için de Rusya ile ortak çalışma yürütülmesi planlanıyor.

Öte yandan Kazakistan Dışişleri Bakanlığı, Özbek uyruklu Kırgız vatandaşlarının Kazak sınırında engellendiği haberlerini yalanladı. Yapılan açıklamada, Kırgızistan'dan Kazakistan'a gelmek isteyenlerin normal prosedürlerle ülkeye girebildikleri kaydedildi.

ÖZBEK VATANDAŞLAR PETROL DEPOSUNU İŞGAL ETTİ

Oş kentinde bir petrol deposunu ele geçiren bir grup Özbekle müzakere yapıyor. Özbekler hükümet kuvvetleri burayı ele geçirmeye çalışırsa kendilerini ve tesisi havaya uçurma tehdidinde bulunuyor. Eylemcilerin talebi güvenliklerinin BM tarafından güvence altına alınması.

BAŞBAKAN ERDOĞAN'DAN DESTEK TELEFONU

Kırgızistan'da yaşanan iç kargaşanın aşılması için çaba gösteren Türkiye, diplomatik girişimlerini sürdürüyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, dün ülkedeki geçici hükümetin Başbakan Birinci Yardımcısı Almazbek Atambayev ile bir telefon görüşmesi yaptı. Alınan bilgiye göre, Erdoğan ve Atambayev, görüşmede Kırgızistan'da meydana gelen olaylarla ilgili bilgi alışverişinde bulundu. Erdoğan, bir an önce ülkede istikrar ve huzurun sağlanmasını arzu ettiklerini ve bu konuda Türkiye'nin desteğe hazır olduğunu söyledi. Türkiye'nin Kırgızistan Özel Temsilcisi Büyükelçi Fatih Ceylan başkanlığında Bişkek'e gönderilen Türk heyeti de geçici hükümetin başbakanı Roza Otunbayeva ile bir araya geldi. Sorunların mutlaka diyalog yoluyla çözülmesi gerektiğini vurgulayan heyet, geçici yönetimin meşruiyeti için referandum yapılması telkininde bulundu. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da TBMM Genel Kurulu'nda gündem dışı söz alarak Kırgızistan'la ilgili değerlendirmelerde bulundu. Davutoğlu, olaylar sırasında sadece bir Türk vatandaşının yaralandığını bildirdi.

YARDIMLAR

Birleşmiş Milletler mültecilere yardım örgütü, Özbekistan'ın Andican kentine kaçan mülteciler için 800 çadır gönderiyor. Rusya'nın gönderdiği 42'şer ton yardım malzemesi taşıyan iki uçak da Bişkek'e indi. Moskova'da bazı kaynaklar ayrıca Rusya ve diğer bölge ülkelerinin Kırgız yönetimine asayişi sağlamakta destek olmak üzere mühimmat ve askeri teçhizat sağlayacaklarını söylüyor. Kırgız Dışişleri Bakanı ve ülkenin ulusal güvenlik konseyi üyeleri durumu görüşmek üzere Moskova'da bulunuyor. Rusya ayrıca Kırgız yetkililere şiddetin nedenlerini araştırmakta yardımcı olacağını kaydediyor.

İHH DA BÖLGEDE

HH İnsani Yardım Vakfı ise, şiddetli çatışmaların yaşandığı Kırgızistan’a yardım ekibini gönderdi. Ekibin içerisinde çatışmalarda yaralananlara acil müdahalede bulunmak ve tedavi etmek için iki de doktor bulunuyor. İHH İnsani Yardım Vakfı, zor günler yaşayan dost ve kardeş ülke Kırgızistan’a acil yardım ekibini gönderdi. Dört kişiden oluşan ekipte iki de doktor bulunuyor. Uzman cerrahlar Dr. Ali Alemdar ve Dr. Giray Yavuz çatışmalarda yaralananlara acil müdahalede bulunacaklar. Diğer ekipler ise Kırgızistan’daki partner kuruluşla birlikte acil yardım çalışmalarını organize edecek. Çatışma bölgesinden göç etmek zorunda kalarak evlerinden olan mağdur ailelere ihtiyaç duyulan yardım malzemeleri dağıtılacak.

ABD ELÇİ YOLLUYOR

Bu arada Amerika Birleşik Devletleri üst düzey bir temsilcisini, ülkenin güneyindeki etnik çatışmalarla ilgili bilgi toplaması için Kırgızistan'a yolluyor. Resmi rakamlara göre 180 kişi öldü, binlerce kişi mülteci durumuna düştü Amerikalı elçi Robert Blake'in onbinlerce Özbek mültecinin biriktiği Özbekistan sınırını ziyaret ettikten sonra Kırgız geçici yönetimi yetkilileriyle görüşeceği açıklandı. Birleşmiş Milletler mülteci örgütüne göre, Kırgızistan'ın güneyindeki etnik çatışmalar nedeniyle, 250 binden fazla insan son bir haftada bölgeden kaçmak zorunda kaldı. Örgüt, Özbek azınlıkla Kırgızlar arasındaki şiddet yüzünden giderek büyüyen mülteci kriziyle başedebilmek amacıyla, acil yardım mallarını havayoluyla göndermeye hazırlanıyor. Kuruluş, tecavüz ve cinayet haberlerinin, komşu ülkelerde etnik şiddet olaylarına neden olabileceğinden kaygılı.

Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?