banner39

Kırgızistan'da 'yağmacıları vurun' emri verildi

Otunbayeva, düzeni bozanlara karşı silah kullanılması talimatı verdi.

Arşiv 21.04.2010, 11:03 21.04.2010, 11:49
Kırgızistan'da 'yağmacıları vurun' emri verildi

 
Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kırgızistan geçici Hükümeti Başkanı Roza Otunbayeva'nın, ülkedeki boşluktan faydalanarak talancılık yapan ve yetkililere isyan edenlere karşı silah kullanılması talimatı verdiği belirtildi. Dün Ahıskalıların yoğunlukta yaşandığı Bişkek yakınlarındaki Mayevka Köyü'nde meydana gelen olaylarda 5 kişi ölmüş, 30 kişi yaralanmıştı.Köy sakinlerinin evlerini ateşe veren bir grup, polis ile çatışmıştı. 
 
 Kazakistan medyasında çıkan haberlere göre, Roza Otunbayeva, ülkede kamu düzeni ve vatandaşların güvenliğini sağlamak için güvenlik güçlerine bu yetkiyi verdiğini açıkladı. Otunbayeva, Kırgızistan yasalarına göre, vatandaşların can, mal ve özel mülkiyetlerine ve aynı zamanda sivil ve askeri hedeflere yapılan saldırılarda polisin öldürmek için ateş edeceğini söyledi.

Otunbayeva, halka sakin olmaları ve provakasyonlara gelmemeleri konusunda uyardı. Kırgızistan'da yaşayan etnik gruplar arasındaki barışın önemine değinen Otunbayeva, halkı duyarlı olmaya çağırdı.

Önceki gün Mayevka Köyü'de meydana gelen olaylarda 40 yaşındaki Kazak vatandaşı başından aldığı ağır darbeler sonucu hayatını kaybetmişti. Rusya'nın Bişkek Büyükelçiliği, olaylarda yaralananlar arasında Rusların da olduğunu açıkladı.

Ahıska Türkleri ve Kazakların yoğun yaşadığı Mayevka Köyü'nde meydana gelen olaylarda 5 kişi hayatını kaybetti, 30 kişi yaralandı.

 
 

banner53
Yorumlar (0)
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?