banner39

Kırgızistan'da yardım koridoru çağrısı

BM, Kırgızistan hükümetinin bir insani yardım koridoru kurması gerektiğini söyledi.

Arşiv 15.06.2010, 11:29 15.06.2010, 12:42
Kırgızistan'da yardım koridoru çağrısı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

BM Genel Sekreter Yardımcısı Lynn Pascoe, Kırgız ve Özbekler arasındaki çatışmalardan etkilenenlere yardım için Kırgızistan hükümetinin bir insani yardım koridoru kurması gerektiğini söyledi.

Binlerce mülteci Özbekistan'a kaçıyor

BBC'nin haberine göre Pascoe, ayrıca Özbekistan'ın mülteci akınıyla başa çıkabileceğine emin olmak için için bu ülkeye yardım etmek istediğini belirtti.

Çatışmalardan kaçan binlerce Özbek sınırı geçti, ancak binlerce mültecinin daha sınır bölgelerinde biriktiği kaydediliyor.

Geçen Cuma günü Oş ve Celalabat kentlerinde başlayan çatışmalarda en az 138 kişi öldü.

BBC'nin Oş'taki muhabiri Reyhan Dimitri, dün gece boyunca çatışma yaşandığı haberlerinin geldiğini ve şiddetin sona ereceğine dair bir işaret bulunmadığını söylüyor.

Sokak ayaklanmasıyla iktidara gelen Kırgızistan geçici yönetimi şiddet olaylarından eski Cumhurbaşkanı Kurmanbek Bakiyev'in taraftarlarını sorumlu tutuyor.

Özbeklere ait ev ve işyerleri kundaklandı

BM Güvenlik Konseyi'ne Kırgızistan'daki durumla ilgili brifing veren Genel Sekreter Yardımcısı Pascoe, gazetecilere yaptığı açıklamada 'bölgeye acilen yardım ulaştırılması gerektiğini' vurguladığını söyledi.

Pascoe 'Mültecilerin Özbek sınırını geçip geçemeyecekleri konusu da bizim için büyük bir endişe kaynadığı. Özbekistan'ın gelebilecek daha fazla sayıda mülteciyle rahatça başa çıkması için gerekli yardımları yapmaya çalışıyoruz' dedi.

Sayıları 80 bini bulduğu tahmin edilen mültecilerin ülkeye girişinden sonra, Özbek yetkililerin sınırı kapatmayı değerlendirdiği haberleri geliyordu.

 

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?