banner39

Kırgızistan'daki ABD üssü resmen kapatıldı

Kırgızistan, ABD'nin kullanımına verdiği Manas üssü ile ilgili anlaşmanın iptalini kararlaştırdı.

Arşiv 19.02.2009, 10:59 19.02.2009, 11:25
Kırgızistan'daki ABD üssü resmen kapatıldı

 

Kırgızistan parlamentosu Aralık 2001'den bu yana ülkede bulunan ABD üssünü bugün oyladı. Tarihi oylamada, 78 milletvekili üssün kapatılması yönünde oy kullanırken, sadece bir milletvekili karşı yönde oy kullandı, bir milletvekili de oylamaya katılmadı.

Kırgız parlamentosu Cogorku Keneş'te karar alabilmek için 90 milletvekilinden 46'sının desteği gerekiyordu. Kararın ardından ABD'nin üste bulunan bin 200 asker ve mühimmatını 180 gün içinde boşaltması gerekiyor. Parlamentoda iktidar partisi Ak Jol'un 70 sandalyesi bulunuyor. Parlamentoda 20 sandalyesi bulunan Sosyal Demokrat Parti'nin de üssün kapatılmasına destek vermesi dikkat çekti. Ria Novosti haber ajansı Sosyal Demokrat Partisi parlamento grup başkanı Baktıbek Beşimov'un Manas ABD üssünün Kırgızistan'ın ulusal çıkarlarını ve imajını zedelediğini söylediğini duyurmuştu.
Rusya'da 3 Şubat'ta Rusya devlet başkanı Dmitri Medvedev'le bir araya gelen Kırgızistan Cumhurbaşkanı Kurmanbek Bakiyev üssün kapatılacağı ile ilgili açıklamalarda bulunmuştu. Parlamentonun aldığı kararın Rusya'nın Kırgızistan'a sağladığı 2 milyar dolarlık ucuz kredi ile ilgili olduğu iddialarını ise Moskova ve Bişkek reddediyor.

Kırgızistan Dışişleri Bakanı Kadırbek Sarbayev, Batı basınında yer alan Pentagon'un Kırgızistan'la üssün geleceği konusunda görüşmelere devam ettiği konusunu dün yalanlamıştı. Sarbayev dün yaptığı değerlendirmede, "Bize bu konuda herhangi resmi bir başvuru olmadı. Üsle ilgili ABD ile herhangi bir müzakere süreci devam etmiyor." demişti. Sarbayev üssün kapatılmasının Amerika ile ilişkileri etkilemeyeceğini iddiasını da yinelemişti.

2001 yılından bu yana Afganistan operasyonlarında kullanılan Manas üssü operasyon bölgesine 1,5 saatlik mesafede olması nedeni ile stratejik önem taşıyor. Bin 200 ABD askeri üste görev yaparken, yeni ABD yönetiminin Afganistan'a ek asker gönderme kararında da üssün büyük önem taşıyacağı kaydediliyor.

Washington ise Kırgızistan'ın kararında Rusya'nın etkili olduğuna inanıyor. Üsle ilgili anlaşmanın iptalinin ardından başta Türkiye olmak üzere Hollanda, Kanada, Yeni Zelanda, Danimarka, İspanya, Fransa, Avustralya, Güney Kore, İtalya ve Norveç'in de üsle ilgili anlaşmaları iptal edilecek.

Kaynak: Ajanslar

Yorumlar (1)
VAHDANİYET 14 yıl önce
İslam Dünyasına,işgal,işkence ve onursuzlukla gelen emperyalist ABD işe yaramaz silahları ve insanlığını yitirmiş zavallı, ego tutsağı askerleriyle beraber defolup gidecek.
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?