banner39

Kırgızistan'daki olaylar 1 milyon kişiyi etkiledi

DSÖ'ye göre, Kırgızistan'daki çatışmalar 1 milyon kişiyi etkiledi

Arşiv 18.06.2010, 13:51 18.06.2010, 13:51
Kırgızistan'daki olaylar 1 milyon kişiyi etkiledi

 Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ), Kırgızistan'daki etnik çatışmalardan "300 bini mülteci, 1 milyon kişinin doğrudan veya dolaylı olarak etkilendiğine ilişkin bir senaryo üzerinde çalıştığı" bildirildi.

Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ), Kırgızistan'daki etnik çatışmalardan "300 bini mülteci, 1 milyon kişinin doğrudan veya dolaylı olarak etkilendiğine ilişkin bir senaryo üzerinde çalıştığı" bildirildi.

OTTUNBEYA KRİZ BÖLGESİNDE

Otunbayeva olayların başlamasından bir hafta sonra kente gitti. Kırgızistan'daki geçici hükümetin başkanı Roza Otunbayeva, geçen hafta Özbek ve Kırgızlar arasında şiddete sahne olan Oş ve Celalabad kentlerini ziyaret ediyor.

Bir hükümet sözcüsü Otunbayeva'nın ülkenin güney kesiminde yerel liderlerle görüşeceğini ve yaralıları ziyaret edeceğini söyledi. Otunbayeva, Oş'taki başlıca meydanda halka seslenerek ne olduğunu ilk ağızdan öğrenmek için kentte olduğunu, kentin yeniden ayağa kaldırılması için gereken her şeyin yapılacağını söyledi.

400 BİN KİŞİ YERİNDEN OLDU

Ülkede son 20 yılda yaşanan en ciddi etnik şiddet olaylarında 200'e yakın kişi yaşamını yitirdi. Yaklaşık 400 bin Özbek ise evlerini terkederek komşu Özbekistan'a kaçmak zorunda kaldı. Amerika Birleşik Devletleri'nin Asya'dan sorumlu en üst düzey elçisi Robert Blake de oluşturulan mülteci kamplarını incelemek üzere Özbekistan'ın Andican kentine gitti.

KIZILHAÇ: MUAZZAM BİR KRİZ

Kızılhaç bölgedeki durumu 'muazzam bir kriz' olarak niteliyor ve temel ihtiyaçlardan yoksun olduklarını kaydediyor.

Uluslararası Kızıl Haç örgütü, bölgeye bir miktar yardımın ulaşmaya başladığını, fakat Özbekistan'a kaçan çok sayıda mültecinin gıda, su ve sığınaktan mahrum olduğunu açıkladı.

Kırgızistan'ın güneyinde yaşayan Özbek toplum ile Kırgızlar arasında yaşanan şiddet olaylarında resmi rakamlara göre en az 191 kişi öldü, ancak gözlemciler gerçek sayının bunun çok daha üstünde olabileceğini düşünüyor.

Muhabirler, olayların ilk başladığı yer olan Oş kentine gergin bir sükunetin hakim olduğunu ve çatışmaların yaşandığı sokaklarda şimdi askerlerin devriye gezdiğini aktarıyor.

Kızıl Haç, çatışmaların durulmasıyla Oş çevresine kaçan mültecilere ulaşma imkanı bulduklarını belirtiyor.

Yardım görevlisi Severine Chappaz, korku ve güvensizliğin yanısıra gıda, su ve sığınaktan yoksun olan bu kişilerin çok büyük sıkıntı altında yaşadığını söyledi.

Kızıl Haç, tecavüz olayları duyduklarını ve Oş'ta bazı askerlerin gıda yardımlarını yağmaladığının bildirildiğini açıkladı.

Uluslararası Kriz Grubu'nun Orta Asya Proje Direktörü Paul Quinn-Judge, Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'ten BBC'nin sorularını yanıtladı ve insani durumun çok daha kötüleşebileceğini söyledi.

Güney Kırgızistan'ın Oş ve Celalabad kentlerinde Özbek asıllıların başlarına korkunç şeyler geldiğini anlattıklarını belirten Paul Quinn-Judge, bu kişilerin yakın zaman içinde evlerine geri dönmek isteyeceklerini hiç sanmadığını dile getirdi.

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?