banner39

Kırgızistan'dan Türkler'i taşıyan 2. uçak da geldi

Kırgızistan'daki çatışmaların ortasında kalan Türkleri getirmek için giden uçaklardan diğeri de geldi.

Arşiv 16.06.2010, 10:17 16.06.2010, 10:17
Kırgızistan'dan Türkler'i taşıyan 2. uçak da geldi

Kırgızistan'ın güneyinde yaşanan olaylar sebebiyle tahliyelerine başlanan Türk vatandaşlarından 149 kişi daha bu sabah İstanbul'a geldi. Eğitim, iş, seyahat gibi sebeplerle Kırgızistan'da bulunan Türk vatandaşlarının havalimanına inişinde duygu dolu anlar yaşandı. 

İstanbul'a gelenler arasında olaylarda yaralanan Sedat Tokay da vardı. Sedat Tokay ambulansla havalimanından alınarak hastaneye götürüldü. TK 3997 sefer sayılı Türk Hava Yolları uçağıyla saat 04.45'de Atatürk Havalimanı'na inen vatandaşları yakınları karşıladı. Kırgızistan'dan Türkiye'ye getirilen vatandaşlarla, yakınlarının karşılaşması sırasında duygusal anlar yaşandı. Celalabad'da öğrenci olan oğullarını beklerken heyecanlanan Eker ailesi, gözyaşlarına boğuldu. 

Kırgızistan'da öğrenci olan oğlunu bekleyen Hikmet Duman, yaşanan olaylardan dolayı çok endişelendiklerini söyledi. Duman, çatışma bölgesinde bulunan Türk vatandaşlarının özel uçaklar tahsis edilerek taşınmasından dolayı hükümete teşekkür etti. Özbekler ve Kırgızlar arasındaki şiddetli çatışmaların sürdüğünü belirten Cevdet Harun Kara, "Türk vatandaşlarına karşı her hangi bir saldırı olmadı. Ancak tehlikeler bölgede devam ediyor" diye konuştu. Kırgızistan'daki bir üniversitede görevli olduğunu söyleyen Seyfettin Sindar ise orada Kırgız ve Özbeklerin kardeşçe geçindiklerini, ancak sayısı çıkar peşinde gruplar bulunduğunu söyledi. 

Akşamları yüzleri maskeli insanların ortaya çıktığını ve bu olayları yaptıklarını anlatan Sindar, amaçlarının iki boyu birbirine düşürmek olduğ unu iddia etti. 
Sindar, Kırgızistan'daki olayların "her yeri talan etmek, maddi çıkar sağlamak isteyen gruplarca" gerçekleştirdiğini öne sürdü.

Gazetecilerin Türklere karşı kötü bir uygulama olup olmadığını sorması üzerine de Sindar, "Türklere karşı herhangi bir kötü muamele yok. Sadece bir kaç genç bazen çıkıp Türklerden para ya da cep telefonlarını istiyor. Orada yalnız da yakalanmayın çok da kalabalık olmayın" dedi.

Yurda dönenler arasında küçük yaşta çocuklar ve öğretim görevlileri de vardı. İş ve eğitim amacıyla Kırgızistan'da bulunanlar olayların bitmesinden sonra tekrar Kırgızistan'a döneceklerini aktardı. 

Oş Üniversitesi'nde İngilizce Öğretmenliği eğitimi alan Sedat Tokay, çıkan olaylarda yaralandı. Ambulansla Atatürk Havalimanı'ndan alınan Tokay, Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldı. Tokay'ın durumunun iyi olduğu öğrenildi.

Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?