banner39

Kırgızistan'ın Oş kenti savaş alanı gibi-FOTO

Kentte devlet ve kamu binalarının yanı sıra konser salonu, tiyatrolar ve dört büyük alışveriş merkezinin yakıldığı bildirildi.

Arşiv 12.06.2010, 17:24 12.06.2010, 17:24
Kırgızistan'ın Oş kenti savaş alanı gibi-FOTO

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

Kırgızistan'ın güneyinde dün patlak veren, şu ana kadar 65 kişinin öldüğü, 700'den fazla kişinin yaralandığı çatışmaları kontrol altına alabilmek için başkent Bişkek'ten Oş'a polis takviyesi yapıldı. Polis kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Bişkek'ten 4 uçakla gönderilen, İçişleri Bakanlığına bağlı güçler kente ulaştı.

Daha önce de Batken, Calalabad ve Talas kentlerinden polis takviyesi yapılmıştı. Bu arada Oş havaalanı yakınlarında güvenlik güçleriyle maskeli kişiler arasında çatışma olduğu belirtildi. Kentte devlet ve kamu binalarının yanı sıra konser salonu, tiyatrolar ve dört büyük alışveriş merkezinin yakıldığı bildirildi. 

"POLİS DAHA SERT OLACAK" 

Başbakan Yardımcısı Azimbek Beknazarov ise Oş kentinde gazetecilere yaptığı açıklamada, polisin bundan sonra daha sert davranacağını söyledi. Oş'ta halka ateş edenlerin keskin nişancılar olduğunu ifade eden Beknazarov, ayrıca plakasız otomobillerle halka silah dağıtıldığını kaydetti.

Beknazarov, iki kardeş halkı karşı karşı getiren dış güçlerin olduğuna dikkati çekerek, "Bu çatışma daha önceden planlanmış bir harekettir. Daha önce belirli kişilere silah dağıtılmış. Mevcut yönetimi devirmek için atılan bir adımdır" dedi. Öte yandan geçici hükümetin Başbakanı Roza Otunbayeva, Kırgızistan'ın Özbekistan ile sınırı tek taraflı olarak açtığını açıkladı. Otunbayeva, Fergana vadisinde Özbekistan ile sınırın kadın, ihtiyar ve çocuk mülteciler için açıldığını söyledi. Otunbayeva, Özbeklerin yardım çağrıları üzerine böyle bir karar alındığını kaydetti.

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?