Kırım Müslümanlar Cuma camisine kavuşuyor

Kırım Ticaret Mahkemesi Cuma Camii davasında Müslümanların lehine karar aldı

Kırım Müslümanlar Cuma camisine kavuşuyor

Akmescit Ticaret Mahkemesi, Kırım Müftülüğünün Akmescit Yaltinskaya sokağında Cuma Camii inşaatı için arsa talebi ile Akmescit Belediyesine karşı açtığı davayı müftülüğün lehine sonuçlandırdı.

Müftülüğün QHA muhabirine verdiği bilgiye göre mahkeme; 12 Mayıs’taki duruşmada belediyenin Yaltiskaya sokağındaki arsanın kiralama sözleşmesi müftülükle imzalaması ve belediyenin söz konusu arsada Yubileynaya Kültür Parkı kurma kararını iptal etme talebini “eksiksiz olarak” yerine getirme talimatını çıkardı.

Ayrıca kanunlar gereği Akmescit Belediyesine 10 günlük kararı istinaf etme süresi tanındı.


Kırım Tatarları, şehir merkezinde Müslümanların ihtiyacını giderecek bir camiinin olmamasından yaklaşık 10 yıldır Kırım Tatar Milli Meclisi ve Kırım Müftülüğünün öncülüğünde Kırım Özerk Cumhuriyeti’nin başkenti Akmescit’te merkez cami için arsa istediler. Çeşitli bahanelerle talebi reddeden Akmescit Belediyesi, 2004 yılında şehrin çevre yolundaki Yaltinskaya sokağında Cuma Camii inşaatı için arsa ayırmıştı.
Müslümanlar, bu karar üzerinde belediye ile uzlaşırken, yerel seçimlerle yönetimi değişen Akmescit Belediyesi cami için tüm evraklar tam olmasına rağmen Yaltinskaya’daki arsayı park alanı olarak belirleyip söz konusu kararı iptal etmişti.
Kırım Müslümanları ile Akmescit Belediyesi arasında cami inşaatı ile ilgili yapılan mahkemelerde 2 kez Müslümanlar lehine karar alınırken en son Ukrayna Yüksek Mahkemesi, Akmescit Belediye Meclisinin lehine karar vermiş ve bu kararları tekrar görüşülmek üzere alan mahkemelere göndermişti.

Ancak caminin Yaltinskaya sokağında olmasını isteyen Kırım Müslümanları bunu kabul etmemiş ve 2008 Caminin olması istenilen yerde çadır kurmuşlardı. İkinci aşaması olarak "cami için birer tuğla" kampanyası yapılmış ve kampanya sırasında 160 bin tuğla toplanmıştı. Müslümanlar, Kasım 2008’de arsayı duvar çevrelediler.

Kırım Hanlığı zamanında Kırım’da bulunan 1700 cami ve mescitten günümüze sadece 277’si ulaştı. Sadece Akmescit’in merkezinde 8 cami bulunuyordu, günümüzde ayakta kalabilen 3 camiden ancak 2’si ibadete açık.

Kaynak: Kırım Haber Ajansı
 

Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2010, 18:50
banner53
YORUM EKLE

banner39