banner39

Kırım Müslümanlarının acı günü-İzle

Kırım'da yaşayan Müslüman Türklerin Stalin tarafından sürülmesinin üstünden tam 63 yıl geçti.

Arşiv 19.05.2008, 11:19 19.05.2008, 13:07
Kırım Müslümanlarının acı günü-İzle

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Rusya'nın güneyindeki Kırım'da bundan tam 63 yıl önce, Komünist rejimin lideri Stalin tarafından çıkarılan bir fermanla bölgedeki bütün Müslüman Türkler sürgüne çıkarıldı.

Kırımlı Müslüman Türklerin topyekun sürgün edilmesini onaylayan Stalin imzalı Devlet Güvenlik Komitesi kararnamesinden sonra büyük zulüm başladı.

Dönemin Sovyet lideri Stalin'in, 1941 sonbaharında bütün Kırım Türklerini Kazakistan bozkırlarına sürmeyi tasarladığı biliniyor.

II. Dünya Savaşı öncesinde, hem Almanların hem de Rusların Kırım'a dair çeşitli planları bulunmaktaydı.

Almanlar da Kırım'ın kendi topraklarına dahil edilmesi, bölgenin Alman subayları için bir tatil beldesi haline getirilmesi veya İtalyanlarla ihtilaflı oldukları Güney Tirol Almanlarının buraya yerleştirilmesi düşüncesini taşıyorlardı.

Bu düşüncelerini gerçekleştirmek için ise, Kırım'da yaşayan Ruslar, Ukraynalılar, Kırım Türkleri dahil herkesin sürgün edilmesi gerektiğine inanıyorlardı.

1939 yılında yapılan Sovyetler Birliği nüfus sayımı verilerine göre Kırım'da 1.123.806 kişi yaşıyordu. Bu sayının 557.449'unu Ruslar, 218.492'sini Kırım Türkleri ve 153.478'ini Ukraynalılar oluşturuyordu.

Sürgün sırasında binlerce Kırımlı Müslüman Türk hayatını kaybetmiş, büyük acılar yaşanmıştı.

Kırım Müslüman Türklerinin yaşadığı trajediyi çok iyi şekilde analatan SLAYT gösterisini bilgisayarınıza indirerek izleyebilirsiniz.

 

Slaytı indirmek için yukarıdaki linki tıkladıktan sonra çıkan ekranda aşağıdaki adımları takip etmek gerekiyor.

 

 

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?