Kırım'da İslam'ı kabul edenlerin sayısı artıyor

Kırım Müftü Yardımcısı Ayder İsmailov, İslam'ı kabul edenlerin sayısının yavaş yavaşa arttığını söyledi.

Kırım'da İslam'ı kabul edenlerin sayısı artıyor

 Kırım Müftü Yardımcısı Ayder İsmailov, QHA’ya yaptığı açıklamada Kırım’da başka din mensuplarının İslam’ı kabul etme sürecinin Batı Avrupa ve Amerika ülkelerinde olduğu kadar kitlesel olmadığını söyledi. İsmailov, Kırım’da İslam’ı kabul etme sürecinin pek hareketli olmamasına rağmen gerçeği İslam’da bulan insanların sayısının yıl geçtikçe arttığını kaydetti.

İsmailov, başka dinlere mensup kişilerin İslam’ı kabul etme sürecini yorumlarken “Başka dinlere inananlar İslam’ı kabul etme süreci, farklı kültürlerin kesişmesi, dünya bakışlarının kesişmesi, fikir alış verişinin yapılması sonucunda meydana gelebilecek normal bir süreçtir. İsmailov, biz hem önceden Müslüman olmayıp sonradan İslam’ı kabul eden insanları, hem malesef Müslüman olup İslam’dan çıkan insanları tanıyoruz. Bence bu tür şeyler çok kültürlerin yaşadığı serbest toplumda normal süreçtir.”
“İslam’ı yeni kabul eden insanların kaydı yapılmadığı için Kırım’da İslam’ı kabul etme sürecinin boyutlarını tespit etmek çok zor. Kırım Müftülüğünde de böyle bir istatistik yok”.

“Ancak şunu diyebilirim ki camilerde İslam’ı kabul eden Rusları ve Ukraynalıları görmek mümkün ve yıl geçtikçe onların sayısı artıyor. Kırım’da başka din temsilcilerinin İslam’ı kabul etme sürecinin çok kitlesel ve hareketli olduğunu düşünmemek lazım. Ancak bu süreç yavaş, ama düzgün olarak devam ediyor. İslam’ı kabul eden insanların sayısı yavaş yavaş artıyor.

Kaynak: Kırım Haber Ajansı
 

Güncelleme Tarihi: 07 Mayıs 2010, 18:29
banner53
YORUM EKLE

banner39