banner39

Kırmızı beyaz Eyfel Fransa'yı karıştırdı

"Türkiye Mevsimi" etkinliklerinde Eyfel'in kırmızı-beyaz ışıklandırılmasına Frkansızlar tepkili!

Arşiv 06.10.2009, 14:45 06.10.2009, 16:21
Kırmızı beyaz Eyfel Fransa'yı karıştırdı

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Fransa'da devam eden "Türkiye Mevsimi" etkinlikleri çerçevesinde, Paris'in simgesi Eyfel Kulesi'nin cephesi bu gece saat 21.00'de Türk bayrağının renkleriyle ışıklandırılacak.

Jean-Marie Le Pen'in liderliğini yaptığı aşırı sağcı Ulusal Cephe ise yayımladığı bir bildiriyle, Eyfel Kulesi'nin Türk bayrağı şeklinde ışıklandırılacak olmasını protesto etti.

Kulenin Türk bayrağının renkleriyle aydınlatılması için yeni bir ışıklandırma sistemi ilk kez devreye sokulacak. 20 bin flaş ampulünün kullanılacağı ışıklandırma beş gün sürecek. 324 metre uzunluğundaki kulenin ilk iki katını oluşturan 115 metre kırmızı, üst tarafta kalan 209 metre beyaz renklerde olacak. Eyfel'i kırmızı-beyaz renklerle ışılandıracak olan düğmeye Türk ve Fransız yetkililer birlikte basacak.

Kırmızı beyaz Eyfel Fransa'yı karıştırdı

Fransa'da Jean-Marie Le Pen'in liderliğini yaptığı aşırı sağcı Ulusal Cephe, yayımladığı bir bildiriyle, "Türkiye Mevsimi" etkinlikleri çerçevesinde, Eyfel Kulesi'nin Türk bayrağı şeklinde ışıklandırılacak olmasını protesto etti.

"Türk Eyfel Kulesi'ne Hayır" başlığıyla hazırlanan protesto bildirisinde, aşırı sağcı partinin, Türkiye'nin AB üyeliğine karşı çıktığı hatırlatıldı.

Parti tarafından yapılan açıklamada, Eyfel Kulesi'nin Türk bayrağı şeklinde ışıklandırılmasına izin verdiği için Paris Belediye Başkanı Bertrand Delanoe'nin Perşembe günü düzenlenecek gösteriyle protesto edileceği duyuruldu.


banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?