Kırmızı kitabı gören bakan konuştu-VİDEO

Milli Güvenlik Siyaset Belgesi'ni gören Dinçerler, 'çok gizli sayılacak bilgeler yüzde 15'i geçmez' dedi.

Kırmızı kitabı gören bakan konuştu-VİDEO


Değiştirilmesi gündemde olan ve kamuouyunda "Kırmızı kitap" olarak bilinen Milli Güvenlik Siyaset Belgesi'ni gören eski Bakan Samanyolu Haber'e konuştu. 

Gizli Anayasa olarak nitelendirilen ve kamuoyunda adı "Kırmızı Kitap" olan Milli Güvenlik Siyaset Belgesi bir sır gibi saklanıyor. Gizliliği bu kadar ön planda tutulan kitabın tamamını okuyabilen çok az insan var. Onlardan biri Özal Hükümeti'nin üyelerinden eski Milli Eğitim Bakanı Vehbi Dinçerler.

KIRMIZI KİTABI GÖREN BAKAN KONUŞTU

Vehbi Dinçerler, belgenin kendisine nasıl ulaştığını ve yaşanan diyalogları Samanyolu Haber'e anlattı.AYAKÜSTÜ OKUMASI İSTENMİŞ

Vehbi Dinçerler'e, okuma usullerinin de beraber gönderildiği belgeyi, getiren albayın nezaretinde okuması gerektiği söylenmiş.

"HERKESTEN NİYE SAKLANDIĞINI ANLAMADIM"

Kitapta çok gizli sayılacak bilgelerin yüzde 15'i geçmeyeceğini söyleyen Dinçerler, herkesin bildiği şeylerin hükümet üyelerinden bile saklanmasına anlam veremediğini söylüyor.

Milli Güvenlik Siyaset Belgesi günün şartlarına göre her 5 yılda bir yenileniyor. Belgede iç ve dış tehditler birlikte belirleniyor ve bu belirlemeyi sivil otorite değil, askerin kendisi yapıyor. Bugünlerde yenilenecek olan belgedeki değişiklikleri artık siviller yapacak.

"İÇ TEHDİTLERE ASKER KARIŞMAMALI"

Vehbi Dinçerler belgeyi yenileme sorumluluğunun askerden sivile geçmesini demokrasi adına atılmış önemli bir adım olarak görüyor.

Kaynak: samanyoluhaber

Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2010, 09:15
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35