banner39

Kışa hazır mısınız?

Kış geldi çattı. Salgın hastalıklardan uzak durmak ve daha sağlıklı bir kış geçirmek istiyorsanız, bu önerilere kulak verin...

Arşiv 06.10.2009, 04:34 06.10.2009, 04:34
Kışa hazır mısınız?

Yaz mevsiminde doğa uyanırken insan bedeni de uyanır. Çoğalan güneş ışığı ve onun yaydığı enerji tüm bu değişimlerin odağında yer alır. Uykuyu ve iştahı arttıran melatonin azalır canlılık ve hareketlilik artar.

Cinsel dürtüler çoğalırken çoğu insan kendini kışa göre çok daha iyi hisseder. Kışın ise bu ritim tersine döner; aktivite azalmış, uyku çoğalmış ve iştah açılmıştır. Aslında doğa ve hayvanlar kış uykusuna yatarken bedenimiz de kışın zor şartlarına ayak uydurmak üzere faaliyetlerini kısıtlama yoluna gider.

Fakat modern dünyada yaşamak için doğanın ritminin dışına çıkmak gerekir; hatta tam tersine kışın daha çok çalışıp daha çok üretmek zorunda insanlar. Bu da kışın en az yaz mevsimindeki kadar sağlıklı olma zorunluluğunu getirmekte. Sağlıklı bir kış için neler yapılabileceğine birlikte bakalım...

Kışın besinler önemli

Renkli yiyin 
Sebzeler ne kadar renkliyse besin değerleri de o kadar yüksektir. Değişik günleri değişik renklere ayırın, bir gün sarı renklileri yiyin (greyfrut, balkabağı, mısır, golden elma...), bir gün koyu yeşilleri tercih edin (brokoli, pırasa, kara lahana...). Kırmızı ve moru da ihmal etmeyin.

 

Bölgenizde üretilen mevsimsel gıdaları tercih edin 

Günümüzde trend organik beslenmek olsa da, her şeyi mevsiminde yemeyi ve kendi bölgenizde yetişenleri tüketmeyi tercih edin. Bir gıdanın üretiminden sofraya gelmesine kadar geçen süre taşıdığı besinlerin kaybolmaması açısından önemli. En iyisi yerel üretilen organik gıdaları tüketmek.

 

Lüzumsuz atıştırmalardan kaçının 

Yemek sonrası masa başında sohbet ederken ya da televizyon seyrederken farkında olmadan atıştırmanın ne kadar zararlı olduğunu biliyor musunuz? Bu davranışın önüne geçmek için: 
* Ağzınıza sakız ya da naneli kalorisiz şeker atın 
* Kalkıp dişinizi fırçalayın 
* Ne yiyecekseniz inceleyin ve düşünün 
* Elinize bir bardak çay ya da su alarak meşgul olun.

 

Aşılarınızı unutmayın

Bu kış enfeksiyon hastalıkları açısından hızlı geçeceğe benziyor. Dünyada salgın yapması beklenen bir domuz gribi varken mevsimsel grip riskini de yüklenmeyin; mevsimsel grip aşınızı olun. Kronik hastalığı olanlar ve 65 yaşın üstündekiler pnömokoksik zatürree aşısını da yaptırmalı, özellikle Hacca gidecekler sıkı bir sağlık kontrolünden geçip eksik aşı kalmamasına özen göstermeli.

 

Bol güneş ışığı önemli

Ekonomik kriz etkisini gösterip, para ve iş sorunları zaten pek çok kişinin ruhsal durumunu etkilerken kışla birlikte mevsimsel ruhsal çökkünlükler de sık görülür. Toplumun yaklaşık yüzde 25'i kış mevsiminden bir şekilde etkilenirken, yüzde 5'i depresyona girer. 'Mevsimsel duygu durum bozukluğu' da denilen kış depresyonuna sebep, günlerin kısalıp güneş ışığının azalması.

 

Kışın cildinize de özen gösterin

 

Yaz bitip kış geldiğinde daha ne oluyor diyemeden soğuk havalar ve rüzgâr bir anda cildinizi yıpratıp dudaklarınızı çatlatabilir. Dirsekleriniz kurumuş, kaşınıyor ya da yüzünüzdeki T bölgesi içler acısı ise alacağınız kış önlemleri gülüşünüzü tekrar kazanmanıza yardımcı olacak.

 

Banyo zamanınızı kısaltın 

Sıcak buharlı bir banyo ağrıyan kaslarınıza birebir gelebilir fakat aynı hızla cildinizin nemini de alıp götürür. Sıcak su, soğuk ya da ılık suya oranla cildin koruyucu doğal yağını daha hızlı çıkararak buna sebep olur. Çözüm banyo zamanını kısaltıp sıcak yerine ılık suyla yıkanmakta. Kurulanırken de kendinizi havluyla ovalayarak değil vücudunuza bastırarak kurutun.

 

Yumuşak sabunları tercih edin 

Belki de sevdiğiniz antibakteriyel ya da koku giderici sabun, size faydadan çok zarar verebilir. En iyisi asidi dengeli yumuşak sabunlara geçmek. Kuvvetli deterjanlar da yağı ve kiri temizlerken çamaşırların üzerinde zararlı artıklar bırakabilir.

 

Nemlendirici kullanın 

Kuru bir ciltle baş etmenin en etkili yoku nemlendirici kullanmak. Öyle ünlü markaların pahalı ürünlerine hiç gerek yok, bir market rafından alacağınız nemlendirici hatta saçınız için kullandığınız saç kremi bile cildin nemini içerde tutmak için yeterli olmakta. Cildiniz yağlı olsa bile nemlendirici kullanmak faydalı, sadece cildin gözeneklerini tıkamayacak birini seçmek gerekir.

 

Tıraş bıçağı kullanırken dikkat 

Tıraş bıçakları özellikle kuru ciltleri daha kolay örseler, bu nedenle Tıraş bıçağı kullanırken mutlaka tıraş kremiyle cildi nemlendirin. Bıçakları sık değiştin. Tüyün çıkış yönüne göre tıraş olun.

 

Kışın da güneşten korunmalı 

Güneşin zararlı ışınlarının yüzde 80'i ince bulutlardan, sisten geçer ve dünyaya ulaşır. Güneşin kırışıklık, benlere sebep olma ve cilt kanseri gibi zararlı etkilerinden korunmak için kışın da 15 ve üzeri güneş koruma faktörlerini kullanmak faydalı.

 

Çatlak dudaklar için 

Dudakların kendine ait yağ bezleri bulunmaz, bu nedenle kolayca kuruyabilirler. Önlemek için Devamlı ıslanıp kurumaları çatlamaya yol açacağından onları yalamayın. Soğuk ve rüzgârlı günlerde ağzınızı bir eşarp ya da atkı ile örtün.

 

Kaynak:on5yirmi5.com

 

 

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?