banner39

Kısa mesafelere hava botuyla uçun

Havada hareket eden geminin mucidi İranlı genç, dünyanın en iyi genç mucidi seçildi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Kısa mesafelere hava botuyla uçun

Dünya'nın en iyi geenç mucidi Rıza Kehuli, ona ödül kazandıran hava aracı buluşunun ilk defa doğum yeri olan Tebriz semasında görmek istediğini belirtti.

iki yıldır üst üste dünya havacılık kısa mesafe uçuş araçları alanında 12 ülkeden 200 mucit arasından dünyanın en iyi mucidi seçilen Kehuli, Tebriz'e dönüşünde havaalanında yaptığı açıklamada, buluşu balon uçuş prensipleri esasında ABS (Aircraft+Ballon+Ship) teknolojisi üzerine kuruluduğunu, , bu icadın balon gibi helyum gazıyla hareket ettiğini, planının asansörün dış işlevsel yapısı ve üst kısmının uçağa benzer bir şekilde yapıldığını belirtti.

Kehuli buluşunun havalanması ve inişi için ayrıca dört motorun kullanıldığını ve havada hareketinin geminin denizde hareket etmesi gibi olduğunu vurguladı.

Buluşunun kalkış ve iniş için havaalanına ihtiyaç duymadığına dikkat çeken Kehuli, buluşunun kalkış ve iniş esnasında üzerinde bulunan balonlar sayesinde dengeyi kurduğunu belirtti.

Kehuli kısa mesafe ve şehirler arası hava taşımacılığında kullanılabilir buluşunun daha ekonomik olduğunu ve diğer hava taşıma araçlarının noksanlarına sahip olmadığını söyledi.

Kehuli buluşunun tarım arazilerinin gübrelenmesinde, hava kirlilik ölçümlerinde, savaş ve afet dönemlerin teçhizat taşımacılığında ve gezi ile turistik turlarda rahatlıkla kullanılabileceğini hatırlattı.

Buluşunda balonların yanı sıra motorların da bulunmasının düşme riskini en alt düzeye düşürdüğüne Rıza Kehuli, buluşunun 20 metre uzunluğunda olduğunu 3000 metre yüksekliğe çıkabildiğini ve ulaştığı azami hızın saatte 100 km. olduğunu belirtti.

Kehuli buluşunda 20 yolcunun rahatlıkla taşınabildiğini, aracın boş olduğu sırada ağırlığının 2300 kg. olduğunu ve toplam 4220 kg. yük taşıma kapasitesine sahip olduğunu vurguladı.

Kehuli yetkililerin bilimsel ve teknik buluşlarını araştırmaların sürekliliği için desteklemelerinin devam edeceğini umduğunu söyledi.

 

Kaynak: İRNA

banner53
Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?