banner15

Kışkırtmanın Failleri Belli

Irak, El Askeriye Türbesi’nin bombalanmasının ardından ülkeyi kargaşaya sürükleyen provokatif olaylardan birine daha sahne oldu. Sünni bir camiye düzenlenen saldırının ardında İçişleri Bakanlığı’na bağlı komandoların ve ABD güçlerinin olduğu öğrenildi.

Kışkırtmanın Failleri Belli

Irak’ın başkenti Bağdat’ta İçişleri Bakanlığı komandolarının bir Sünni camiine saldırısında imam dahil 3 kişi öldürüldü. Saldırıya bölgeyi kordon altına alan ve helikopterle cami üzerinde uçan ABD güçleri de destek verdi. Polis Sözcüsü Maytam Abdül Rezzak, yaptığı açıklamada, saldırıda ölenler arasında imam ve oğlunun da bulunduğunu, yaklaşık 25 dakika süren çatışma sırasında cami koruması 7 kişinin de yaralandığını belirtti.

İçişleri komandolarının “camiye saldırdıklarını ve cami korumalarıyla çatışmaya girdiklerini” belirten sözcü, çatışmanın yerel saatle 00.30’a kadar sürdüğünü ve ABD güçlerinin bölgeyi kordon altına aldığını kaydetti. ABD helikopterlerinin çatışma sırasında cami üzerinde uçtuğunu bildiren sözcü, ölü ve yaralıların da ABD güçleri tarafından alındığını söyledi. Komandoların camiye neden saldırı düzenlediklerine ilişkin bir açıklama yapılmadı. Irak’ta 7 binden fazla kişiyi infaz eden ölüm mangalarının hükümet tarafından desteklendiği belirtilmişti.

Öte yandan, önceki gün açıklama yapan Amerikalı General John Abizaid, Irak’ta El Askeriye Türbesi’nin bombalanmasına benzer bir saldırı daha gerçekleşeceğini söyledi. Cumartesi günü konuşan eski Irak Valisi Abizaid, “teröristlerin başka bir zaman başka bir sembole daha saldıracaklarını” kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48