banner15

Kıyamete beş dakika var!

Dünyanın ikinci bir nükleer çağın eşiğinde olduğuna dikkat çekmek isteyen bilim adamları bu nedenle 'Kıyamet Saati'ni iki dakika ileri aldı.

Kıyamete beş dakika var!

Bilim insanları, 'Nükleer Armageddon'u simgeleyen 'Kıyamet Saati'ni iki dakika ileri alarak, dünyanın sonunun yaklaştığı uyarısında bulundular. Washington ve Londra'da eşzamanlı yapılan eylemle, atom bombası geliştirilmesine katılmış bilim insanlarının 1945'te Chicago'da kurduğu Nükleer Bilim İnsanları Bülteni adlı grubun projesi olan sembolik kıyamet saati, '11.53'ten '11.55'e ilerleyerek gece yarısına yaklaşmış oldu.

ABD'nin Hiroşima ve Nagazaki'ye atom bombası atmasından iki yıl sonra, 1947'de kurulup çalıştırılan 'Kıyamet Saati'nin yeniden ayarlanması nedeniyle yapılan toplantıda konuşan bilim insanları, dünyanın ikinci bir nükleer çağın eşiğinde olduğunu belirterek, Kuzey Kore'nin son nükleer silah denemesine, İran'ın nükleer hırslarına, ABD'de 26 bin nükleer silahın varlığını sürdürmesine ve Rusya'nın dünyayı en mahvedici teknolojinin ortaya koyduğu sorunları çözmedeki yetersizlik belirtilerine dikkati çekti.

Yeryüzünü tehdit eden bir başka tehlikeli unsura işaret eden ünlü fizikçi Stephen Hawking de konuşmasında, ''Eğer hükümetler ve bilim insanları, nükleer silahların ortadan kaldırılması ve küresel ısınmanın önlenmesi için şimdi çare bulamazlarsa, büyük bir tehlike olduğunu görüyoruz. Saat şimdi gece yarısına beş var'' dedi.

En son 2002'de ileri alındı

Yayın kurulu ve sponsorları arasında şu anda 17 Nobel ödüllü kişi bulunan bülten tarafından bugüne dek 17 kez ileri-geri alınan saat, son olarak 2002'de ABD'nin anti-balistik füze anlaşmasından çekilmesi ve teröristlerin kitle imha silahı ele geçirmeye çalıştığı haberleri üzerine iki dakika ileri alınmıştı. Böylece 11.53 olan saat, Soğuk Savaş'ın bitiminden beri en tehlikeli konuma ulaşmıştı.

1998'de Hindistan ile Pakistan'ın nükleer deneme yapması üzerine saat gece yarısına 14 dakikadan dokuz dakika kalaya alınmıştı. 1984'te Soğuk Savaş silahlanması doruktayken saat gece yarısına üç dakika kalayı gösteriyordu.

1949'da eski SSCB ilk atom bombası denemesi yaptığında da gece yarısına 3 dakika kalaya ilerletilen saat, 1953'te ABD ile eski SSCB'nin hidrojen bombası denemeleri yapması üzerine iki dakika kalaya getirilmişti. Silahsızlanma anlaşmaları gibi gelişmeler kaydedildiğinde ise saat geri alınıyor.

 

Kaynak: DW

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48