Kızıl Meydan'da dev zafer kutlaması-FOTO

Rusya 2. Dünya Savaşı'nın bitişini Kızıl Meydan'da NATO askerlerinin de katıldığı törenle kutluyor

Kızıl Meydan'da dev zafer kutlaması-FOTO


 

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Rusya 1941-1945 yıllarında Nazi Almanya'sına karşı kazanılan İkinci Dünya Savaşı zaferinin 65. yılı kutlamaları dolayısıyla düzenlenen tören Kızıl Meydan'daki geçit alayı ile başladı. Kutlamada ABD, İngiltere, Fransa ve Polonya askerlerinin de katılımı ile toplam 10 bin 500 asker yer alıyor. NATO askerlerinin yanı sıra, Rusya ile birlikte İkinci Dünya Savaşı'nda yer alan eski Sovyet ülkelerinden askerler de kutlamalara katılıyor.

Tören öncesi Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev, Kremlin Sarayı'nın giriş avlusunda kutlamalar için gelen 25 yabancı ülke devlet ve hükümet başkanlarını karşıladı. Törende Azerbaycan, Almanya, Bulgaristan, Vietnam, İsrail, Kazakistan, Letonya, Makedonya, Moğolistan Sırbistan, Slovakya, Slovenya, Tacikistan, Türkmenistan, Hırvatistan, Karadağ, Çek Cumhuriyeti ve Estonya'dan devlet başkanları, başbakanlar ve üst düzey yetkililer hazır bulundu.

rusya1.jpg

Tören, Rusya Savunma Bakanı Antaoli Serdyukov'un birlikleri ve Rusya lideri selamlaması ile başladı. Kutlamalardaki askeri geçit törenine ABD, İngiltere, Fransa ve Polonya askerlerinin yanı sıra Rusya ile birlikte İkinci Dünya Savaşı'nda yer alan eski Sovyet ülkelerinden askerler de yer aldı.

kizilmeydan-kremlin.jpg

Tören Rus zırhlı birlikleri, füze sistemleri ve hava kuvvetlerine bağlı birliklerin gösterisi ile devam edecek. Kutlamada Pantsir-S1 ve Buratino hava savunma sistemleri ilk kez görücüye çıkacak. Kıtalararası Topol-M nükleer füzeler, Yak-130, Mi-28 ve Ka-52 model savaş helikopterleri de törende gösteri yapacak.

rusya2.jpg


 

Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2010, 10:29
banner53
YORUM EKLE

banner39