banner39

Kızılderililerin yeni reisi: Barack Siyah Kartal

Barack Obama, ziyaretine gittiği Kızılderili kabilesi tarafından evlat edinildi.

Arşiv 20.05.2008, 17:07 20.05.2008, 18:33
Kızılderililerin yeni reisi: Barack Siyah Kartal


Demokrat Parti'de adaylık yarışını önde götüren Barack Obama, 3 Haziran'da önseçimin yapılacağı Montana eyaletinde bulunan Crow Kızılderili Kabilesinin topraklarını ziyaretinde, Kızılderili milletine kabul edildi.
Ülkenin ilk siyah başkanı olma yolunda ilerleyen Obama, Crow kabilesinin "Siyah Kartal" ailesinin manevi evladı ilan edildi.

Obama, Kızılderili adetlerine göre, basının ve misafirlerin alınmadığı bir çadırda yapılan mahrem bir törenle evlat edinildi. Obama'ya yeni isim olarak da "Awe Kooda Bilaxpak Kuuxshish (Baştan başa bütün ülke insanının yardımcısı)" adı verildi.

Daha sonra açık alanda kabile üyelerine hitap eden Barack Obama, sahip olduğu yeni Kızılderili adını telaffuz etmekte güçlük çekti. İki denemesinde de başarılı olamayınca, "Daha yeni milletinizin bir ferdi oldum. Telaffuzumu düzelteceğim" diye şaka yaptı. Obama, yeni ailesinin ismine atfen aldığı yeni soy adı 'Siyah Kartal Barack'ı ise çok sevdiğini söyledi.

Kabile şefi, Black Eagle (Kara Kartal) ailesinin, kabilenim halen yaşadığı rezervasyonda 5 kuşaktır yaşayan en eski aile olması sebebiyle Obama'ya manevi atalık yapması için seçildiklerini söyledi. Obama kendisini coşkulu bir şekilde dinleyen 2 bin Kızılderili'ye, başkan olduğu takdirde ülkedeki kabile reisleriyle düzenli olarak bir araya geleceği sözü verdi. Kabile reisi kendisine iki kolye hediye ederken, "Eşlerinize" ifadesini kullanması ise Kızılderili dinleyicilerin gülmesine yol açarken, bu ifade Obama'yı telaşlandırdı; "Sadece bir eşim var. Bunu özellikle belirteyim ki eve döndüğümde başım belaya girmesin".

Kaynak: Ajanslar

 

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?