banner39

Kızılhaç'tan Irak raporu

Kızılhaç: "Sivillere kasten yöneltilen ve insanlık onurunu ayaklar altına alan şiddeti kınıyoruz"

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Kızılhaç'tan Irak raporu

Uluslararası Kızılhaç Komitesi Irak'ta artık normal bir hayat sürmenin imkansız olduğunu belirterek 'sivillere kasten yöneltilen ve insanlık onurunu inanılmaz şekilde ayaklar altına alan şiddeti' kınadı.
 
Kızılhaç saldırıların şok edici olduğunu söylüyor. Örgüt Irak'taki çatışmanın tüm taraflarına sivil halkı gözetmek için ellerinden gelen çabayı gösterme çağrısı yaptı.

Irak'ın işgalinin üzerinden üçbuçuk yıl geçerken, Uluslararası Kızılhaç sıradan insanların kasti ve iğrenç boyutlara varan saldırıların hedefi haline geldiğini gözlemliyor.

"Gündelik olaylar haline gelen otomobilli bombalar, silahlı saldırılar, kaçırma ve cinayetler, günlerce sokaklarda kalan cesetler normal bir yaşam sürmeyi imkansız hale getirdi" diyen Kızılhaç bu açıklamaya niçin gerek gördüğünü de şöyle açıklıyor: Savaşan tarafların hiçbiri, ne Iraklı gruplar ve hükümet güçleri ne de ABD ve İngiltere sivilleri korumak için üzerine düşen sorumlulukları yerine getiriyor.

Kızılhaç örgütü, Irak'taki çatışmanın iç savaş boyutuna gelip gelmediği tartışmasının bir önem taşımadığını söylüyor ve asıl önemli olanın adı ne olursa olsun bu çatışmada uluslararası insan hakları hukukuna uygun davranılması olduğunu kaydediyor.

banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?