banner15

K.Kore nükleer belgeleri ABD'ye verdi

Kuzey Kore, bomba yakıtı üretiminde kullanılan bir reaktörle ilgili teknik bilgileri, Pyongyan'ı ziyaret eden bir Amerikalı diplomata teslim etti.

K.Kore nükleer belgeleri ABD'ye verdi

Kuzey Kore, nükleer programıyla ilgili önemli belgeleri ABD'ye teslim etti.

ABD Dışişleri Bakanlığından bir üst düzey yetkili, AP haber ajansına yaptığı açıklamada, Kuzey Kore'nin, bomba yakıtı üretiminde kullanılan bir reaktörle ilgili teknik bilgileri, Pyongyan'ı ziyaret eden bir Amerikalı diplomata teslim ettiğini söyledi.

Aynı yetkili, Amerikalı diplomatın, belgeleri bu hafta Güney Kore'ye götüreceğini belirtti.

Dışişleri yetkilisi, belgelerin, Kuzey Kore'nin ürettiği plütonyum miktarıyla ilgili olarak verdiği rakamları doğrulayabilmek için önemli bir unsur olduğunu ifade etti.

ABD, Çin, Japonya, Rusya, Güney Kore ile Kuzey Kore arasında geçen yılın başlarında, Pyongyang yönetiminin, ekonomik ve siyasal tavizler karşılığında geçmişteki plütonyum üretimiyle ilgili ve diğer bilgileri 31 Aralık'a kadar teslim etmesi konusunda anlaşmaya varılmıştı.

Kuzey Kore, altılı görüşme sürecinde, ülkenin tek ana nükleer reaktörü olan Yongbyon tesisinin çalışmasını durduracağı ve tüm nükleer programlarını şeffaflaştıracağı taahhüdünde bulunmuştu.

Kaynak : AA

Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2008, 20:59
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35