banner39

K.Kore'den Güney'e savaş tehdidi

Kuzey Kore, "Güney Kore'nin ihaneti savaşa yol açacak" dedi. ABC muhabiri Kuzey Kore'de.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
K.Kore'den Güney'e savaş tehdidi

Kuzey Kore'de iktidardaki partinin yayın organında yer alan baş makalede, Güney Kore'nin komşusu Kuzey Kore'ye karşı uluslararası yaptırımlardan yana tavır almasının ihanet olduğu ve bu ihanetin savaşa yol açacağı belirtildi.

Rodong Sinmun'daki makalede, "Güney Koreli yetkililer hem barıştan söz ediyor, hem de ABD'nin iradesiyle Kuzey Kore'ye karşı baskı ve yaptırım isteklerine uyuyor. Gerçekte, iki ülke arasındaki ilişkileri savaşa sürükleyen bir ihanet söz konusudur" ifadesi kullanıldı.

Güney Kore, 90'lı yılların sonlarında, teorik olarak hala savaşta olduğu komşusu Kuzey Kore ile tarihi bir yakınlaşma sürecine girmişti. Ancak bu yakınlaşma politikası, Kuzey Kore'nin 9 Ekimde nükleer denemede bulunduğu açıklamasından sonra tartışmaya açılmış bulunuyor.

Güney Kore, denemeyi kınayan BM Güvenlik Konseyi'nin cumartesi akşamı aldığı yaptırım kararını benimsemekle birlikte, Kuzey Kore gemilerinin teftiş edilmesini öngören maddeyi uygulamak konusunda çekinceler ortaya koyuyor.

ABC MUHABİRİ KUZEY KORE'DE

ABD'de Good Morning America" adlı programın sunucusu olan ünlü televizyon muhabiri Diane Sawyer, Kuzey Kore'nin nükleer denemede bulunduğunu açıklamasının ardından oluşan kriz ortamında, 1 haftalığına Kuzey Kore'ye gitti.

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?