banner15

KKTC eski Başbakanı Atun Dünya Bülteni'ne konuştu

Hakkı Atun, İslam dünyasının uyanmaya başladığını, gelecekten ümitli olduğunu söyledi.

KKTC eski Başbakanı Atun Dünya Bülteni'ne konuştu

 

Fahri Sarrafoğlu / Dünya Bülteni 

Türk Asya Stratejik Araştırmalar Merkezi (TASAM) tarafından 28–30 Ocak tarihleri arasında İstanbul'da düzenlenen ''İslam Ülkeleri Düşünce Kuruluşları Forumu'', 40'ın üzerinde ülkeden düşünce kuruluşlarının temsilcilerinin katılımıyla gerçekleşti. Toplantıya konuşmacı olarak katılan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti(KKTC) Eski Başbakanı Hakkı Atun, İslam dünyasının uyanmaya başladığını, gelecekten ümitli olduğunu belirterek Dünya Bülteninin sorularını cevaplandırdı:

*İslam dünyasının mevcut durumu hakkında neler söylenebilir?


İslam dünyası yavaş yavaş uyanmaya başladığını görüyorum. Bundan da büyük sevinç duyuyorum. Artık üzerine ölü toprağı atılmış bir karmakarışık bir İslam dünyası değil kendine güvenen, ayağını yere basan ve hiç olmazsa bazı konularda uluslar arası areneda sözünü duyurabiliyor… Eskiden bir İslam ülkesinin liderinin herhangi basit bir konu hakkıda bile görüş belirtmesi veya görüşünü sunmamsı neredeyse imkansızken şimdi İslam ülkeleri liderleri kendilerini bu kapalılıktan kurtardığını görüyorum…

*İslam dünyasının içinde bulunduğu siyasi karışıklığın çözümü için sizce neler yapılmalı

40 aşkın İslam ülkelerinin temsilcilerinin de katıldığı toplantıda 3 gündür zaten bu konu üzerinde duruldu. Eskiden demokrasi kelimesi bilinmezken ya da ağza bile alınmazken şimdi birçok İslam ülkesinin aydınları demokratikleşmeden bahsedebiliyor. İslam ülkelerinin çıkışı DEMOKRATİKLEŞME daha çok demokratikleşmeden geçiyor. Eğer demokratikleşmeyi sağlayamazsak 21.Yüzyılın getirmiş olduğu sorunları çözmekte zorlanacağız. Ama en önemli ve memnuniyet verici olanı ise İslam ülkelerinin bunu görmüş olması ve birden bire olmasa da demokratik özgürlük konusunda düşünce kuruluşları vasıtasıyla görüşlerini açıklayabiliyor olmasıdır. Sanırım önümüzdeki birkaç yıl içerisinde İslam ülkelerinde büyük bir siyasi değişiklikler olacaktır…

*Peki, bu demokratikleşme de örnek bir ülke veya model bir ülkeden bahsediliyor mu?

İslam ülkelerinin gözü Türkiye’de. Türkiye’yi bu manada çok önemli görevler bekliyor. Türkiye’nin de bu konuda elini çabuk tutup biran önce demokratikleşme konusunda önemli adımlar atması gerekiyor. Özellikle şu an gündemde olan bazı konular var ki bunların temizlenip biran önce siyasi ve ekonomik olarak sivil iradenin yeniden öne çıkarılması gerekiyor.

*Kıbrıs meselesi konusunda 2010’da olumlu gelişmeler olacak mı sizce?


Kıbrıs’ta çözümün öyle kolay kolay olacağını sanmıyorum. Maalesef AB verdiği sözü tutmuyor. AB, Türkiye’ye Rumların adeta maşası gibi baskı yapıyor. Bu çalışmalar AB’ye olan itimadımızı tahrip etmiştir… AB’nin çözümü istediği konusunda eskisi gibi emin değilim… Eğer gerçekte Ada’da çözüm istenseydi bugüne kadar çözüm olurdu. Sanki çözümsüzlük çözüm olarak görülüyor.

*İslam ülkelerinin KKTC’nin tanınması konusunda yeterli çabayı gösterdiğini düşünüyor musunuz?


Bizim İslam ülkelerinden beklentimiz KKTC üzerindeki izalosyonların biran önce kaldırılması için destek vermelidir. Şu ana kadar yeterli desteği aldığımızı söyleyemeyiz ama bundan sonrası için umutluyuz. Artık İslam ülkeleri AB’nin ABD’nin baskılarına boyun eğmesin kendine birkaç ülke bekliyoruz ki çıkıp KKTC’yi tanıyoruz desin… İnanı bu sayede çözümün daha kolay olacağını en azından hızlanacağını ümit ediyorum. Onun içindir ki demokratikleşme sayesinde ülkeler arasındaki iletişim daha kolay artacak ve eskisi kapalı kapılar ardında değil açık açık uluslar arası arenada görüşebileceğiz. Bunu ne kadar çok sağlayabilirsek KKTC için o kadar olumlu ve sevindirici gelişme olacaktır.

Hakkı Atun Kimdir?

1935 yılında Mağusa'nın Ergazi Köyünde doğdu. İstanbul Teknik Üniversitesinden Yüksek Mühendis-Mimar olarak mezun oldu. Manchester ve Nottingham Üniversitelerinde Şehir-planlama ihtisası yaptı. 1961–1975 yıllarında çeşitli kamu görevlerinde bulundu.

1976.1981.1985.1990 Genel Seçimlerinde Ulusal Birlik Partisinden Lefkoşa Milletvkili seçildi ve "İskan ve Rehabilitasyon Bakanlığı"," Ekonomi ve Maliye Bakanlığı" ve "Eğitim, Kültür ve Gençlik Bakanlığı" ve Ulusal Birlik Partisi Genel Sekreterliği görevlerinde bulundu. 1983 yılında oluşturulan Kurucu Mecliste üyelik yaptı ve kurulan ilk Cumhuriyet Hükümetinde "İskan Bakanlığı" yaptı. 1985-1993 yıllarında Meclis Başkanlığı görevini yürüttü.1992'de, Ulusal Birlik Partisi içinde, Dokuz Milletvekili ile önderliğini yaptığı hareketin sonucunda kurulan Demokrat Partinin Başkanlığına seçildi. 1993 Erken Genel seçimlerinde Demokrat Partiden Lefkoşa Milletvekili seçildi ve kurduğu Demokrat Parti - Cumhuriyetçi Türk Partisi Koalisyon Hükümetlerinde 16 Ağustos 1996 tarihine kadar Başbakan olarak görev yaptı. 4 Ekim 1996 tarihinde yeniden Cumhuriyet Meclisi Başkanlığına seçildi.

Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2010, 21:15
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48