banner39

KKTC, İngiltereyi dava edecek

KKTC, İngiltere’ye doğrudan uçuş başvurusuna olumsuz yanıt veren İngiliz taşımacılık otoritesine karşı dava açmaya hazırlanıyor

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
KKTC, İngiltereyi dava edecek

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Kıbrıs Türk Hava Yollarının (KTHY) İngiltere’ye doğrudan uçuş başvurusuna olumsuz yanıt aldığını, bunun üzerine İngiliz taşımacılık otoritesine karşı dava açılacağını açıkladı.

Talat, Kıbrıs Türk Diş Tabipleri Odası heyetini kabulü sırasında gazetecilerin sorusu üzerine, uluslararası hukuk ve Chicago Konvansiyonu gereği doğrudan uçuşa olumsuz yanıt verildiğinin bildirildiğini söyledi.

"Oysa iki uluslararası hukuk uzmanından aldıkları görüşün bunun tersini içerdiğini, yani uluslararası hukuk ve Chicago Konvansiyonu açısından bir sakınca bulunmadığını" vurgulayan Talat, bu gelişme üzerine yasal yollara başvurmaya karar verdiklerini ve hukukçulara talimat verildiğini bildirdi.

Talat, İngiliz taşımacılık otoritesine karşı davanın kısa sürede dosyalanmış olacağını ekledi.

"SIKBOĞAZ EDİLİYORUZ"

Talat, ayrıca "Kıbrıslı Türklerin hayatın her alanında sıkboğaz edildiğini, ancak son zamanlarda uluslararası toplumun ve örgütlerin Kıbrıslı Türklerin tecridinin mantıksızlığını anladığını" söyledi.

Devletin uluslararası tanınmışlığının bambaşka bir konu olduğunu, halkın seçtiği bir idari mekanizma bulunduğunu kaydeden Talat, Kıbrıs Türk halkının örgütlerinin uluslararası kuruluşlara üye olabilmesi gerektiğini ifade etti.

Diş Tabipleri Odası Başkanı İzgü Beyar da Dünya Diş Hekimleri Birliğine üyelik başvurularına Güney Kıbrıs’taki meslektaşlarının kurumunun karşı çıktığını, ancak üyelik girişiminden vazgeçmediklerini belirtti.

Beyar, üyelik konusunda mayıs ayında sonuç almayı umduklarını belirterek, "Umarım alnımızın akıyla çıkar ve bu üyeliği kazandığımızı gururla ifade edebiliriz. Bu üyeliği hak ediyoruz, üye olmamamız için hiçbir neden yok aslında. Fakat siyasi engel var" diye konuştu.

AA

banner53
Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?