banner15

KKTC’ye doğrudan ticarete onay

AB dışişleri bakanları, KKTC'ye doğrudan ticaret tüzüğünün uygulanması için çalışmalara başlanması kararı aldı.

KKTC’ye doğrudan ticarete onay

AB dışişleri bakanları, Türkiye ile müzakerelerin kısmen askıya alınmasını onayladıkları 11 Aralık tarihinde Kuzey Kıbrıs’a doğrudan ticaretin başlaması konusunda da prensipte uzlaşmıştı. Dışişleri bakanları, doğrudan ticaret tüzüğünün bir an önce uygulanmasına yönelik kararı bugünkü Genel İşler Konseyi toplantısında kağıda döktü.

Bugün bakanların önüne giden taslak sonuç bildirgesinde, konuya “Kıbrıs Türk toplumunun ekonomik gelişiminin desteklenmesine yönelik kararların uygulanması” başlığı altında yer verildi.

Sözkonusu paragrafta, “Ada’da Kıbrıs Cumhuriyeti hükümetinin kontrolünde olmayan bölgelerde özel koşullarla ticaret yapılmasını öngören tüzüğün uygulanmasına ilişkin çalışmalar gecikmeden başlamalı” denildi. Bu ifadeler, tartışılmadan, Konsey kararı olarak benimsendi.

Doğrudan ticaret konusundaki vetosunu kaldıracağının sinyallerini veren Rum yönetimi, ticaretin güneydeki limanlardan yapılmasına yönelik tavrını koruyor. Rumların, Maraş’ın kendilerine iadesini doğrudan ticaret konusundaki pazarlıklara eklemek istediği de gelen bilgiler arasında.

Güneydeki limanların kullanılmaıs halinde bunun ‘doğrudan ticaret’ olmayacağını savunan Türk tarafı ise, Magosa limanına ek olarak Ercan Havaalanı’nın da kullanılması istiyor.
 
NTV

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35