banner39

'KKTC'ye doğrudan uçuş imkansız'

AB Hukukçuları, KKTC'yi tanımadan doğrudan uçuşların yapılmasının mümkün olmadığını açıkladılar.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
'KKTC'ye doğrudan uçuş imkansız'

İngiltere hükümetinin Blair hükümetinin Rum Yönetiminin rızası olmadan Kuzey Kıbrıs’a doğrudan uçuş yapılamayacağını açıklamasının ardından AB hukukçuları da “KKTC’yi tanımadan doğrudan uçuş mümkün değil” dedi.

KKTC’nin izolasyonunun hafifletilmesi amacıyla Kuzey Kıbrıs’a doğrudan uçuşların yapılması yönündeki Türkiye ve KKTC’nin taleplerinin sonuç vermeyeceği gibi görünüyor.

İngiliz hükümetinin Rumların onayı vermeden uçuşların yapılamayacağını bildirmesinin ardından AB hukukçuları da olumsuz görüşler dile getirdi.

HUKUKÇULAR: İCAO İLE ANLAŞMAYI RUM YÖNETİMİ YAPTI

ABHaber’in görüşlerine başvurduğu AB hukukçuları, KKTC tanınmadan Kuzey Kıbrıs’a doğrudan uçak seferlerinin başlatılması uluslararası hukuk açısından imkansız olduğunu belirttiler.

AB Hukukçuları, “Kıbrıs’ı temsilen uluslararası arenada Kıbrıs Cumhuriyeti (Rum Kesimi) tanınıyor ve temsil ediyor. Kıbrıs’a uçuş yapmak için Rum tarafının izni gerekiyor” dediler. Hukukçuların görüşü özetle şöyle: “Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü ICAO anlaşmalarına göre (Chicago anlaşması) her devlet kendi hava sahası ile ilgili (uçuşlar için) anlaşma imzalıyor ve bu çerçevede kendi toprakları üzerinde hava uçuşlarını belirliyor.

Kıbrıs’ta ICAO ile anlaşma imzalayan tek hükümet, Kıbrıs’ı temsilen Rum tarafı olduğu için Rumların izni olmadan hiç bir ülkenin KKTC’ye doğrudan uçuş yapması uluslararası hukuk açısından imkansız.”

Türkiye’nin KKTC’yi tanıdığı için doğrudan uçuşlar yapabildiğine dikkat çekilirken “Eğer Türkiye, KKTC’yi resmen tanımasa doğrudan uçuş yapması uluslararası hukuk açısından imkansız olurdu.

O açıdan üçüncü bir ülkenin doğrudan uçuş başlatmak için ilk önce KKTC’yi tanıması gerekiyor. Bu aşamadan sonra KKTC’ye doğrudan uçuş yapılması uluslararası hukuk açısından sorun yaratmaz” deniliyor.

İngiltere Başkanı Tony Blair, AB zirvesindan hemen sonra Ankara’ya yaptığı ziyaret sırasında doğrudan uçuşlar konusunu incelediklerini söyleyerek umut vermişti.

Ancak, Blair hükümetinin AB İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Geoffrey Hoon, geçtiğimiz günlerde Avam Kamarası’nda “Konuyu inceledik. Rum Yönetiminin rızası olmadan Kuzey Kıbrıs’a doğrudan uçuş yapılamaz” yönündeki bir açıkla yaptı.

ANKA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?