banner15

KKTC'ye doğrudan uçuş olmayacak

İngiltere’nin Avrupa İşleri’nden sorumlu Bakanı Geoffrey Hoon, KKTC’ye Rumların rızası olmadan uçuşun olamayacağını bildirdi.

KKTC'ye doğrudan uçuş olmayacak

İngiltere Başbakanı Tony Blair’in KKTC’ye doğrudan uçuşlar konusunda verdiği umutlar söndü. İngiltere’nin Avrupa İşleri’nden sorumlu Bakan Geoffrey Hoon, “Kuzey’e Rumların rızası olmadan uçuş yok” dedi.

Avam Kamarası’nda KKTC’ye doğrudan uçuşlara ilişkin bir soruyu yanıtlayan Hoon, bu konuda “açık” uluslararası kuralların olduğunu belirterek “Kıbrıs Cumhuriyeti’nin (Rum Yönetimi) rızası olmadan doğrudan uçuşlara izin verilemeyeceği kanısına vardık” dedi.
Türkiye’ye limanlarını Rumlara açmadığı için cezalandırıldığı AB Zirvesi’nin hemen ardından Ankara’ya gelen Tony Blair, doğrudan uçuşlar konusunu incelediklerini belirterek umut vermişti.

RUMLAR İLE YENİ İLİŞKİ İSTİYORUZ

Geoffrey Hoon, Kıbrıs sorunu çözümünün İngiliz hükümeti için bir “öncelik” olduğunu belirterek BM gözetimindeki müzakerelerin yeniden başlamasının taşıdığı öneme vurgu yaptı. Hoon şunları da söyledi:

“Kıbrıs, İngiltere için önemli. Bu nedenle Kıbrıs’ın (Rum Kesimi) AB üyeliğinin gerçekleşmesi için uğraştık -ki bu sık sık gözardı edilen bir nokta- ve AB ortağı olarak yeni bir ilişkiyi geliştirmek için Kıbrıs ile yakın bir çalışma içerisinde olmak istiyoruz” diye konuştu.

İngiliz Bakan, “Mülk sorunu, Kıbrıs’taki Türk askerlerinin varlığı ve Kuzey’de yaşayan Türk (TC) vatandaşlarının sayısı Kıbrıs ile ilgilenen herkes için büyük bir endişe oluşturuyor. Mevcut bölünmüşlük sürdükçe sorunların çözümü daha da zorlaşıyor” şeklinde konuştu,.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35