banner15

KKTC'ye ekonomik ampul

Çin'den ampul getiren 'MNG Kargo'nun uçağı, Hindistan'da yakıt alıp direkt uçuşla Ercan Havaalanına indi.

KKTC'ye ekonomik ampul

KKTC Bakanlar Kurulunun kararıyla halka dağıtılacak 300 bin ekonomik ampulün 170 bini, bugün KKTC'ye ulaştı.

Ampulleri Çin'den getiren “MNG Kargo”nun uçağı, Hindistan'da yakıt alıp direkt uçuşla Ercan Havaalanına indi.

Ampulleri getiren uçağın karşılanmasında hazır bulunan KKTC Maliye Bakanı Ahmet Uzun, gelecek haftadan itibaren, ampullerin halka dağıtılacağını, sosyal yardım alanlara da sobaların dağıtımına başlanacağını söyledi.

Maliye Bakanı Uzun, elektrik konusunda bir süreden beri yoğun bir faaliyet içerisinde olduklarını ifade ederek, ilk önce yeni santralin ülkeye geldiğini, gaz yağı fiyatlarının indirildiğini, gaz yağıyla çalışan cihazların KDV'lerinin kaldırıldığını, dün de sosyal yardım alanlara dağıtılmak üzere 3500 soba aldıklarını anlattı. Uzun, bugün de tasarruflu ampullerin geldiğini belirtti.

Yeni elektrik santralinin 1 nisandan itibaren çalışmaya başlayacağını bildiren Ahmet Uzun, bugün gelen ampulleri de elektrik kullanan tüketicilere dağıtacaklarını ifade etti. Toplam 300 bin adet getirtilecek ampullerin 170 bininin geldiğini belirten Uzun, bu ampuller için ihaleye çıkıldığını ve elektrik konusundaki uzman kişilerin, en iyi, en tasarruflu ve en uzun ömürlü ampullerde karar kıldığını kaydetti.

Ampullerin bilinçsizce alınmadığına işaret eden Uzun, bu ampullerin 2006 yılının aralık ayında üretimine başlanan son model, en ucuz ve en verimli olduğunu söyledi.

Uzun, KKTC'ye getirtilen ampullerin Philips'in Çin'deki fabrikasında üretildiğini belirterek, 15 ve 20 watt olan bu ampullerin takma ve burgulu olmak üzere sarı ve beyaz ışık veren özelliklere sahip olduğunu anlattı.

Uzun, bu ampullerin Şanghay'dan direkt seferle KKTC'ye gelmesinin de, ayrı bir önemi olduğunu dile getirdi.

Ahmet Uzun, elektrik konusunda başka tedbirler de alarak, “elektrik sorununu 2007 yılının sonunda tarihe gömeceklerini” kaydetti.

Uzun, “Maliye bu sobalara, ampullere bu kadar para harcıyor, değer miydi” eleştirilerini anımsatarak, şöyle dedi:

“Evet değer. Bu bir maliyet hesabıdır. Çünkü bir elektriğin kilovat saatinin üretilmesinin ne kadar tuttuğu hesaplandı ve ampuller devreye girdiği zaman yapılacak tasarruf da hesaplandı ve neticede Maliye karda oldu. Zararına iş yapmadık.”

Ampullerin dağıtımının Elektrik Kurumu çalışanlarının yapacağını ifade eden Uzun, sayaç okuyucularının bu görevi üstleneceğini ve ampullerin ev ev dağıtılacağını bildirdi.

Ampulleri KKTC'ye getirten M. Toros Tic. Ltd. yetkilisi Kerem Toros ise Maliye Bakanı Ahmet Uzun'a ve hükümete teşekkür ederek, KKTC'deki enerji sorununun giderilmesi konusunda çok ciddi tedbirler alındığını söyledi.

Toros, tüketici açısından da tasarruf imkanı sağlamayı amaçlayan ampulleri KKTC'ye getirme imkanının kendilerine verilmesinden dolayı mutlu olduklarını da sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35