banner15

'KKTC'ye kontrolsüz bölge tanımı'

AB, KTTC'yi 'Kıbrıs Cumhuriyeti’ne ait ancak Kıbrıs Cumhuriyeti’nin etkin kontrolü altında olmayan bölge' olarak tanımlıyor.

'KKTC'ye kontrolsüz bölge tanımı'

22 Ocak’ta gerçekleştirilecek toplantının sonuç bildirisinde yer alacak bir paragraflık karar, Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti açısından hem olumlu, hem olumsuz unsurlar içeriyor.

Taslak karar metninde, Kuzey Kıbrıs’tan, “Kıbrıs Cumhuriyeti’ne ait ancak Kıbrıs Cumhuriyeti’nin etkin kontrolü altında olmayan bölge” ifadesi kullanılıyor. Ancak ardından AB’nin Nisan 2004’te aldığı karar uyarınca bu bölgeyle ticareti başlatmak için yapılan Komisyon önerisinin, “vakit geçirmeden” ve “mutlaka” başlatılması gerektiği vurgulanıyor.

AB gözlemcileri, metinde “Kıbrıs Cumhuriyeti” ifadesinin yer almasının, Rum tarafının siyasi olarak tartışmalı olsa da, 2004 Mayıs ayında gerçekleşen AB üyeliğinin hukuki bir sonucu olduğunu vurguluyorlar.

Ayrıca, bu karar alınırken Rum tarafının da masada olacağı ve desteğinin alınması gerektiği, AB kaynaklarının dikkat çektiği bir diğer unsurdur.

Kaynak: ABhaber

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35