banner39

KOBİ destekleri lafta kalmasın

KOBİ dünyası, Bakan Ergün'ün altı parçalı destek paketinden memnun, ancak en fazla rahatsızlık desteklerin de kağıt üzerinde kalma ihtimali.

Arşiv 09.06.2010, 11:08 09.06.2010, 11:25
KOBİ destekleri lafta kalmasın

 

Küçük ve orta ölçekli işletmeler (KOBİ), Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün'ün ana hatlarını 21 Mayıs'ta açıkladığı altı parçalı KOBİ Destek Programı‘nı bekliyor.

KOSGEB tarafından yürütülecek olan programın uygulamaya konulabilmesi için destek usul ve esaslarını düzenleyecek yönetmeliğin kesinleşmesi bekleniyor.

Bakan Ergün'ün, bu ayın ortalarında Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe gireceğini belirttiği "KOSGEB Destek Programları Yönetmeliği" içeriği itibariyle önceki paketlerden farklı. KOBİ‘lere yönelik teşvik paketleri şimdiye kadar genellikle mevcut yapının teşvikini; gerek sektörel gerekse firma sorunlarını çözmeyi hedefliyordu. Yeni destek paketinin temel özelliği ise mevcut KOBİ yapılanmasını altı farklı boyutta yeni bir zemine doğru yönlendirmek. Paketin bu özelliği içerdiği alt programların isimlerine de yansıyor: KOBİ Destek Programı, Tematik Destek Programı, Ar-Ge ve İnovasyon-Endüstriyel Uygulama Programı, İşbirliği-Güçbirliği Destek Programı, Uygulamalı Girişimcilik Desteği Programı ve Genel Destek Programı.

Kendi amaçları doğrultusunda alt programlarla da beslenen altı ana programda göze çarpan ortak husus şu: Geri ödemesiz veya ödemeli kredi desteklerinin tahsisinde bazı seçici ölçütler kullanılacak. Bunların başında destek adayı KOBİ‘nin rekabet gücü yüksek, gelişme potansiyeline sahip sektörlerde bulunması geliyor. Yanı sıra, KOBİ‘nin işletme yapısı ve nitelikleri de destek kararında rol oynayacak.

KOBİ dünyası yeni destek paketinden genellikle memnun görünüyor.

Kaynak / Dünya

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?