banner39

Koç Holding: Hükümet bizi kabustan kurtardı

Koç Holding Bilgi Grubu Başkanı Ali Koç "Hükûmet, bizi, kâbus gibi bir yıldan kurtardı" dedi.

Arşiv 10.06.2010, 17:12 10.06.2010, 17:55
Koç Holding: Hükümet bizi kabustan kurtardı

 

Koç Holding Bilgi Grubu Başkanı ve Ford Otosan Yönetim Kurulu Üyesi Ali Koç, "Global krizin tam bittiğini düşünmeyelim, temkinli hareket edelim" dedi.

Koç, Kıranatlı Şirketler Grubu'nun Kayseri'deki Ford Showroom ve Opet akaryakıt istasyonunun açılış törenindeki konuşmasında, 2009 yılının bütün sektörler açısından zor geçtiğini belirterek, günde 3 vardiya çalışan fabrikaların haftalarca kapandığını hatırlattı. 

Otomotiv sektörünün daha da korkunç bir tablo beklerken hükümetin imdada yetiştiğini ifade eden Koç, şunları söyledi: "Hükûmetin, otomotiv sektöründe uygulamaya koyduğu ÖTV indirimi, Avrupa'da çok ciddî talep daralması yaşanırken Türkiye'de talebi arttırdı. Bu sayede kâbus gibi geçmesi beklenen bir yılı son derece başarılı bir şekilde kapatabildik. 2010 yılına, olumsuz etkilerin bir nebze geride kalacağı, bulanık havanın daha da netleşeceği, olumlu gelişmelerin yaşanacağı bir beklenti içinde başladık. İlk 4 aya baktığımızda pazarda bir iyimserlik, üretimde bir canlanma var. Ancak rehavete kapılmayalım. Dünyadaki, Avrupa'daki kriz geçti demek için şu an çok erken. Global krizin tam bittiğini düşünmeyelim, temkinli hareket edelim. Ülkemiz bu güne kadar çok ciddi ekonomik krizlerden geçti. Ülkemizin bu süreçte diğer ülkelere göre çok daha sağlam ayakları üzerinde durabildiğini gördük. Bunu, geçmişteki krizlerde yaşanan tecrübelere, aldığımız derslere ve hükümetin aldığı önlemlere bağlıyorum. Bir gerçek var ki, ülkemiz her krizden daha güçlenerek daha bilinçli bir şekilde çıkmayı başardı." 

Ford Otosan'ın 1959'da kurulduğunu anımsatan Ali Koç, geçen yıl kriz ortamında 50. yıl kutlaması yapmayı çok uygun bulmadıklarını, kutlamaları bu yıl gerçekleştireceklerini sözlerine ekledi. 

Kıranatlı Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Ersin Kıranatlı oğlu da grup bünyesinde kurulu Ünal A.Ş. olarak Ford marka araç satışı, servis, yedek parça, ikinci el araç satışı ve sigorta gibi otomotiv perakendeciliğinde hizmet verdiklerini anımsatarak, yeni açılan showroom ve akaryakıt istasyonunun hayırlı olmasını diledi. 

Konuşmaların ardından Vali Mevlüt Bilici, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki ve davetlilerin katılımıyla içerisinde restoran, balo salonları ve alışveriş merkezinin de bulunduğu tesis hizmete açıldı.

Kaynak: Ajanslar

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?