Kofi Annan Tahran'da

BM Genel Sekreteri Annan İran'ın başkenti Tahran'a gitti. İran işbirliği teklifinde bulundu.

Kofi Annan Tahran'da

BM Genel Sekreteri Kofi Annan, Orta Doğu ziyareti çerçevesinde İran'ın başkenti Tahran'a gitti. Havalimanında Dışişleri Bakan Yardımcısı Muhammed Arakçı tarafından karşılanan Annan, burada yaptığı kısa açıklamada, BM Güvenlik Konseyinin Lübnan'da ateşkesin sağlanması için aldığı 1701 sayılı kararın uygulanması ve uluslararası toplumu kaygılandıran bölge meselelerini görüşmek üzere geldiğini söyledi. Annan, İran'ın nükleer programıyla ilgili görüşme yapıp yapmayacağına ilişkin açıklama yapmadı. Kofi Annan'ın bugün Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki ile biraraya geldi. 

İran'dan işbirliği teklifi

BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın sözcüsü Ahmed Fevzi, İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki'nin Annan'a, Lübnan savaşında ateşkesi sağlayan BM kararı konusunda, tam işbirliği teklifinde bulunduğunu belirtti. Annan-Mutteki görüşmesinin ardından Reuters ajansına açıklama yapan Fevzi, tam işbirliğini duymaktan memnun olduklarını söyledi. Fevzi, BM Güvenlik Konseyi'nin 1701 sayılı kararının 15.paragrafındaki silah ambargosuna atıfta bulunulmasını hatırlatarak, Annan'ın bu paragrafa gönderme yaptığını da kaydetti. Fevzi, ancak İran'ın silah ambargosu konusundaki cevabının ne olduğu konusunda ise bilgi vermedi.

Ahmed Fevzi, Annan'ın İran ziyareti öncesinde Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ile bir telefon görüşmesi yaptığını söyledi. Ahmedinejad'ın bu görüşmede, BM kararının bazı maddeleri konusunda çekinceleri olduğunu, buna rağmen kararın yürürlüğe girmesi için işbirliği yapacaklarını söylediğini  belirtti. Fevzi, Ahmedinejad'ın çekinceleri konusunda ise bilgi vermedi.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39