banner15

Kohl: Ahmedinecad Hislerimize Tercüman Oldu

Eski Almanya Başbakanı Helmut Kohl "Yahudi soykırımı efsanedir" diyen İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad'a destek verdi. Kohl, "İran lideri Ahmedinecad'ın sözlerine bütün kalbimle katılıyorum" ifadesini kullandı.

Kohl: Ahmedinecad Hislerimize Tercüman Oldu

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad'ın "İsrail haritadan silinmeli", "Yahudi Soykırımı bir efsanedir" şeklindeki radikal açıklamaları dünyada tepki buldu. Destek veren kişiler ise sadece birkaç radikal gruptu. Ta ki düne kadar... Almanya'nın şu anki Başbakanı Angela Merkel'i keşfeden kişi olarak bilinen eski başbakan Helmut Kohl, iranlı işadamları ile Almanya'da yaptığı görüşmede bu sözlere şok bir destek verdi, iran'ın en çok satan gazetesi Cumhuri Islami'nin manşetten verdiği haberine göre muhafazakar görüşleriyle tanınan Kohl, "İran lideri Ahmedinecad'ın sözlerine bütün kalbimle katılıyorum" ifadesini kullandı.

20 yıl başbakanlık yaptı

76 yaşındaki siyasetçi sözlerini şöyle sürdürdü: "Ahmedinecad'ın soykırım iddiaları ile ilgili söylediği sözler, kalbimizdekilerin yansımasıdır. Yıllardan beri bu ifadeleri kullanmak istedik. Ancak bunu söyleyecek cesaretimiz olmadı." 20 yıl Almanya'da başbakanlık koltuğuna oturan Kohl'ün bu sözlerinin Almanya siyasetinde gündemi sarsması bekleniyor. İsrailli avukatlar, Ahmedinecad hakkında uluslararası tutuklama kararı çıkarılması için Almanya'da "Soykırımı inkar" suçundan dava açmıştı. Davada Iran lideri aleyhine karar çıkarsa tüm diplomatik ziyaretleri de engellenebilecek.

Kaynak: Vatan Gazetesi

 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48