banner39

Köksal Şengün'ün dosyası bakanlıkta

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Köksal Şengün'ün Ergenekon bağlantılarını içeren dosya Bakanlığa gönderildi.

Arşiv 15.06.2010, 15:46 15.06.2010, 15:46
Köksal Şengün'ün dosyası bakanlıkta

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

"Ergenekon" soruşturması dosyasında telefon dinleme kayıtlarından oluşan iletişim tespit tutanaklarının, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Köksal Şengün'ün şüpheli avukatlar ve eski adalet bakanı Seyfi Oktay ile konuşmalarının da bu tutanaklarda yer alması nedeniyle Adalet Bakanlığına resen gönderildiği bildirildi. 

Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesinde Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz tarafından sorgulandıktan sonra Nöbetçi 11. Ağır Ceza Mahkemesince 5 Haziranda tutuklanan ve itiraz üzerine aynı mahkemenin heyetince 11 Haziranda serbest bırakılan avukatlar İşçi Partisi (İP) Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Cengiz, Ali Hadi Emre, Tülay Bekar ve Kutbettin Kaya'yla ilgili soruşturma tutanaklarında İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Köksal Şengün'ün de ismi geçmişti.

Eski Adalet Bakanı Seyfi Oktay ile mahkemenin adli kontrol uygulamasıyla serbest bıraktığı emekli Albay Canfer Balçık ve Türkiye Atletizm Federasyonu Asbaşkanı Hüseyin Yıldırım'ın da şüpheliler arasında bulunduğu soruşturma dosyasında, Şengün'ün eski bakan Oktay ve bazı avukatlarla telefon görüşmelerinin kayıt örneklerine yer verilmişti.

Soruşturma dosyasına yansıyan bu iletişim tespit tutanaklarının usul gereği resen Adalet Bakanlığına gönderildiği, Şengün'le ilgili işlemin Adalet Bakanlığının inisiyatifinde olduğu belirtildi.

Bu uygulamanın rutin olduğu, Savcı Öz'ün Köksal Şengün'ü bakanlığa şikayet etmesi gibi bir durumun söz konusu olmadığı ifade edildi.

Yine soruşturma kapsamında dosyaya konulan dinleme tutanaklarında şüpheli avukatlardan bazılarıyla telefonla görüştükleri ve dinleme kayıtlarının tutanaklara düştüğü iddia edilen diğer 2 mahkeme başkanıyla ilgili de tutanakların bakanlığa gönderildiği öğrenildi.

Bir televizyon kanalında dün yer alan haberde, Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz'ün, iletişim tespit tutanaklarında ismi geçen İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Köksal Şengün'ü Adalet Bakanlığına şikayet ettiği öne sürülmüştü.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?