banner39

Kola yerine ayran satan kantinler ödüllendirilecek

Okul kantinlerinde kola ve gazlı içecekler yerine süt ve meyve ürünlerinin satılması için kampanya başlatıldı.

Arşiv 23.03.2010, 00:13 23.03.2010, 00:13
Kola yerine ayran satan kantinler ödüllendirilecek


Kantinlerinde yetersiz ve dengesiz beslenmeye neden olan kızartma, gazlı ve kolalı içecek yerine süt, ayran, yoğurt, taze sıkılmış meyve suyu ve tane ile sebze ve meyve satılan okullara 'Beslenme Dostu Okul' sertifikası verilecek.

Milli Eğitim Bakanlığı ile ortak yürütülen 'Beslenme Dostu Okul Programı' ile ilgili bilgi veren Sağlık Bakanlığı yetkilileri, çocuğun kişiliğinin özellikle okul çağlarında şekillendiğini, yetişkinlik çağındaki davranışlar üzerinde etkili olacak alışkanlıkların bu yıllarda edinildiğine dikkati çekti. Öğrencilerin büyük bir kısmı okul kantinlerinden daha çok hamburger, döner, pizza, kolalı içecekler, kızarmış patates gibi hızlı tüketilebilen yiyecekler alıyor.

Koruyucu sağlık hizmetleri kapsamında 'Beslenme Dostu Okul Projesi' hayata geçirilecek. Bu projede yer almak isteyen okullar, belirlenen kriterler doğrultusunda 'Beslenme Dostu Okullar Değerlendirme Formu' ile denetlenecek. 100 üzerinden 90 ve üzeri puan alan okullar 'Beslenme Dostu Okul' sertifikası ile ödüllendirilecek.

Okullarda özellikle yetersiz ve dengesiz beslenmeye neden olabilecek gıda maddelerinin (kızartmalar, gazlı içecekler, kolalı içecekler gibi) satışının yapılıp yapılmadığına, süt, ayran, yoğurt gibi içeceklerle taze sıkılmış meyve ve sebze suyu, tane ile meyve ve sebze satışı yapılıp yapılmadığına bakılacak.

Kaynak: AA
 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?