banner39

Komor Adaları'nda askeri operasyon

Afrika Birliği askerlerinden oluşan birlikler, Komor adalarındaki, Muhammet Bacar'a operasyon başlattı.

Arşiv 25.03.2008, 13:13 25.03.2008, 14:57
 Komor Adaları'nda askeri operasyon

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Afrika'nın doğusundaki küçük adalardan oluşan Müslüman Komor Adalarında Afrika Birliği ordusu yeni bir operasyon başlattı.

Operasyon adalardan birinde barınan Muhammet Bacar'a yönelik yapılıyor. Afrika Birliği ordusu, adayı geri alma emri aldıktan bir gün sonra Anjouan adasındaki bir yıllık isyanı sonlandırmak için Komor Adaları'nda askeri operasyon başlattı.

Adadaki en önemli şehir olan Mustamudu'daki gazeteciler, askerleri taşıdığı düşünülen kıyı yakınlarındaki iki gemiden havan topları ve makineli tüfek ateşi geliyordu, dediler.

Anjouan'ın ayrılıkçı lideri Muhammet Bacar'ın birkaç yüz kişiden oluşan silahlı bir polis gücüne sahip olduğuna inanılıyor.

Anjouan'a gönderilen saldırı gücü, 1,500 kadar Afrika Birliği askerini içermektedir.

Pazartesi günü Başkan Ahmet Muhammet Sambi, bir televizyon konuşmasında Anjouan'ın, "önümüzdeki saatler veya günler" içinde "özgürleştirileceğini" söyledi.

Sambi, Bacar ve destekçilerinin "çatışmadan kaçınmak için teslim olacaklarını" umut ettiğini söyledi.

KARAYA ÇIKIŞ

Tanzanyalı ve Sudanlı Afrika Birliği askerleri tarafından desteklenen Komor ordu botları ve askerleri, adaya yönelik uzun süreden beridir beklenen kara ve deniz harekâtını başlatırken Anjoun'da havan ve makineli tüfek ateşi ilk olarak Salı günü şafak sökerken duyuldu.

Gazeteciler havan ateşinin havaalanına yoğunlaşmış göründüğünü ve isyancıların karşı ateşinin hiçbir göstergesinin olmadığını söylediler.

Sonra savunmadan sorumlu başkan yetkisine sahip olan Muhammet Bacar Dossar, Reuters haber ajansına, hükümet askerlerinin "karaya ayak bastıklarını" söyledi.

Bir helikopter, vatandaşları adayı geri almayı hedefleyen saldırının birkaç saat içinde başlayacağı uyarısında bulunan broşürleri Anjouan üzerine bıraktıktan sonra, Komor ve Afrika Birliği'nin askerlerini taşıyan gemiler, Pazartesi gününün erken saatlerinde Moheli adasının yakınlarından yola çıktılar.

Bacar, federal yetkililerin illegal olarak ilan ettikleri Temmuz 2007'deki bir seçimden sonra kendini başkan ilan ettiğinden bu yana istifa etmesi için Afrika Birliği'nin ve uluslar arası toplumun yaptığı çağrıları reddetti.

Politik şiddet tarihi, Hint Okyanusu'ndaki küçük Komor Adalarını, 1975'te Fransa'dan bağımsızlığını kazandığından bu yana acınası bir fakirlik içinde bıraktı.

Ülke, zaman zaman merkezi hükümet ve yarı otonom arasındaki gerilimlerin ortasında bölünmenin eşiğine geliyor.


 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?