banner39

Komşu erken seçime gidiyor

Yunanistan hükümeti, ülkede 16 Eylül'de erken genel seçim yapılmasını kararlaştırdı.

Arşiv 17.08.2007, 08:18 17.08.2007, 11:20
Komşu erken seçime gidiyor

Yunan hükümeti sözcüsü, Başbakan Kostas Karamanlis'in yarın Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas'la görüşmesinde ona bu yöndeki talebini ileteceğini söyledi.

Yunanistan'da cumhurbaşkanının meclisi feshetmesi sonrası 30 gün içinde seçime gidilmesi gerekiyor. Ülkede seçimlerin normalde 2008 yılı Mart ayında yapılması gerekiyordu.

Ancak bazı bakanların bir süredir Başbakan Kostas Karamanlis'e erken seçime gitmesi yönünde baskı yaptığı biliniyordu. Yapılan son kamuoyu araştırmaları iktidardaki muhafazakar Yeni Demokrasi Partisi'nin, ana muhalafetteki sosyalist PASOK'un sadece 1-2 puan önünde gösteriyor.

Gözlemciler bu koşullarda seçimin çok çekişmeli geçeceğini belirtiyorlar. Yeni Demokrasi Partisi, 11 yıllık PASOK iktidarının ardından 2004 yılında yapılan seçimlerde zafer kazanmıştı. Parti genelde Avrupa Birliği'nce, ekonomiyi dönüştürdüğü, bütçe açıklarını azalttığı ve reformlar eşliğinde önemli bazı özelleştirmeler yaptığı için övülmüştü.

Ancak son dönemde alınan kemer sıkma önlemleri, sosyal reformların yavaşlaması ve bir dizi siyasi-ekonomik skandal ülkede protestolara yol açmıştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?