banner39

Komşuda kriz yüzünden bugün gazete, doktor yok

Krizde borç batağına saplanan ve notu düşürülen Yunanistan'da sosyal patlama yaşanıyor. Bugün gazeteciler, kamu çalışanları ve doktorlar greve gidiyor

Arşiv 17.12.2009, 07:55 17.12.2009, 07:55
Komşuda kriz yüzünden bugün gazete, doktor yok


Borçları nedeniyle kredi notunun düşürülmesinin ardından zor günler geçiren komşumuz Yunanistan'da sosyal patlama yaşanıyor. Hükümetin artan bütçe açıklarını frenlemek için gündeme getirdiği tedbirleri ve çalışma koşullarını protesto için bugün ülke çapında grev yapılacak. 

Greve kamu çalışanlarının yanı sıra gazeteciler ve doktorlar da katılacak. Açıklamalara göre, ülkedeki tüm basın-yayın çalışanları, 'çalışma koşullarını ve işten çıkarmaları' protesto amacıyla bugün meslek örgütlerinin aldığı karar doğrultusunda 24 saatlik grev yapacak. Bu yüzden basın toplantıları iptal edilirken, kamu ve özel televizyon kanalları, radyo istasyonları haber yayınlarını tamamen durduracak.

GENEL GREV GİBİ

Haber ajanslarının da katılacağı grev süresince haber ağırlıklı internet siteleri sayfalarını yenilemeyecek. Ülke genelinde hiçbir gazetenin hazırlanmayacağı ve bayilerin raflarının boş kalacağı belirtildi. Ayrıca, kamu ve yerel yönetim çalışanlarının yanı sıra devlet hastanelerinde çalışan doktorlar ve liman çalışanlarının da bugün grev yapacağı bildirildi.

Yunanistan'ın düzeleceğine Avrupalı bankacı inanmıyor

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch'in kredi notunu düşürmesi sonrasında borçlarının azaltılması konusunda AB'ye üzerine düşen reformları yapacağı sözünü veren komşumuz Yunanistan'a Avrupalı bankacılar güvenmedi. Avrupalı bankacılar, Türkiye'nin 5 yıllık CDS'lerinin, kamu finansmanında reform yapabileceğine piyasaların çok ikna olmadığı AB üyesi Yunanistan'ın 50 baz puan altında işlem görmeye devam ettiğini söylediler.

TÜRKİYE DAHA İYİ

Toplam borcu 450 milyar doları bulan Yunanistan'ın Başbakanı Yorgo Papandreu, ülkesinin borç sorununu çözmek için ne gerekiyorsa yapacağı sözü vermişti. Yunanistan'ın kamu borçlarının gelecek yıl gayri safi yurtiçi hasılanın yüzde 125'ine çıkacağı tahmin ediliyor.

Royal Bank of Scotland Gelişmekte Olan Piyasalar Stratejisti Timothy Ash, dünyayımladığı raporda Türkiye'nin kredi iflas takası primlerinin (CDS) Yunanistan'ın altında işlem görmeye devam ettiğine dikkat çekti. Ash, şunları söyledi: "Türkiye'nin 5 yıllık CDS'leri bu sabah 4-5 baz puan düşüşle 189 baz puan seviyesinde, Rusya'nın hemen üzerinde ve piyasanın, kamu finansmanı için reform yapmakta istekliliğine tam olarak inanmadığı Yunanistan'ın, (CDS'leri 240-250 baz puan bandında) 50 baz puan gibi önemli bir seviye altında seyrediyor" dedi. Bankacıların verilerine göre, Türkiye'nin beş yıllık CDS'leri 189.5 baz puan seviyesinde. Aralık ayında Fitch'in iki kademelik not artırımı sonrası Türkiye'nin 5 yıllık CDS'leri 185.5 seviyesine kadar gerilemişti.

Kaynak: Star

banner53
Yorumlar (0)
20
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?