banner39

Kongre'de Demokratların dönemi

ABD Kongresi'nin kontrolü, yeni üyelerin yemin etmesiyle 12 yıl aradan sonra Demokratlara geçti.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Kongre'de Demokratların dönemi

Amerika Birleşik Devletleri Kongresi 110'uncu çalışma dönemini yeni üyelerin yemin töreni ile açtı.

Temsilciler Meclisi'nin ilk kadın başkanı olması beklenen Demokrat Partili Nancy Pelosi: 'Bugün ülkenin yönünü değiştiriyoruz' diye konuştu.

Senato'daki Demokrat çoğunluğun lideri Harry Reid ise, ülke sorunlarının çözümünde Başkan George Bush'un Cumhuriyetçi Partisi ile birlikte çalışma sözü verdi.

Demokrat Parti, 12 yıldan bu yana ilk kez hem Temsilciler Meclisi'nde, hem de Senato'da çoğunluğu ele geçirmiş durumda.

Ayrıca ilk kez, bir Müslüman ve iki Budist Temsilciler Meclisi'ne giriyor.

Üyesi olduğu Cumhuriyetçi Partisi azınlığa düşen Başkan George Bush, her iki partinin Kongre'de işbirliği yapması çağrısında bulundu.

Demokratlar bazı alanlarda Başkan Bush ile işbirliği yapabileceklerini, fakat öncelikli olarak gördükleri diğer alanlarda kendi politikalarını hayata geçirmek için hiç beklemeden adım atacaklarını söylüyorlar.

Demokratların sol kanadının Başkan Bush'un görevinden azledilmesi çağrılarının Parti liderliği tarafından dikkate alınmayacağı belirtiliyor.

BBC Washington muhabiri Justin Webb, Demokrat temsilci ve senatörlerin bugün yüksek umutlar ve büyük planlarla başkente vardıklarını söylüyor.

Demokratlar, asgari ücreti arttıran önlemleri ve daha yoksul Amerikalılara yarayacak sağlık ve eğitim reformlarını vakit geçirmeden hayata geçirmeyi amaçlıyor.

Bush yönetiminin başını ağrıtacak senato ve Temsilciler Meclisi soruşturmalarının da gündeme gelmesi beklenmekte.

Fakat Demokrat Parti liderliğinin Başkan Bush'un görevinden azledilmesi yönünde bir adım atmaya niyetleri olmadığı anlaşılıyor.

Amerikan solunun Demokratların bu tutumundan düşkırıklığına uğradığı ve bazı grupların bugün Kongre binası önünde bir protesto gösterisi düzenleyerek Parti'yi daha radikal bir tutum almaya çağıracakları belirtiliyor.

 

Kaynak: BBC

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?