banner15

Kongre'den Bush'a Ağır Darbe

Amerika Birleşik Devletleri Kongresi, Başkan George Bush'un kalıcı hale getirmek istediği Yurtseverlik Yasası'nı, Beyaz Saray'ın tüm çabalarına rağmen sadece beş hafta daha uzatma kararı aldı.

Kongre'den Bush'a Ağır Darbe

Yasanın uzatılması konusu önce Senatoya gitmişti. Senato, önceki gün 1 Ocak'ta süresi dolacak olan yasanın altı aylığına uzatılması yönünde oy kullanmış, bu da yasanın sürekli kılınmasından yana olan Başkan Bush için büyük bir yenilgi olarak değerlendirilmişti.

Ancak Temsilciler Meclisi, altı ayı bile fazla buldu ve dün akşam yasanın altı ay yerine yalnızca beş hafta uzatılması yolunda görüş belirtti.

Bu önerinin Senato'da da kabul görmesi ardından yasa beş haftalığına onaylanmak üzere Başkan George Bush'a gönderildi.

11 Eylül saldırılarından sonra kabul edilen yasa, hükümete terör zanlılarının soruşturmasında geniş yetkiler tanıdığı gerekçesiyle eleştiriliyor.

Senato'nun altı ay yerine bir aylık uzatma kararı almasına Bush'un kendi partisinden bir politikacının itirazı sebep oldu.

Cumhuriyetçi üye James Sensenbrenner, altı aylık bir uzatmanın, Senato'ya meseleyi tartışmamak için bir bahane vereceğini savundu.

Senatör, bu durumda yasanın 16 maddesinin yenilenmesi, yeni bir yasanın değerlendirilmeye alınması ya da 2001'deki haliyle daha da uzatılması olasılıklarının tartışılmadan rafa kaldırılacağı kaygısını taşıdığını belirtti.

Beyaz Saray, bu maddelerin geçmesi yönünde lobi yaparken bir yandan da yasayı eleştirenleri tatmin edecek bazı koruyucu düzenlemeler eklemeyi, örneğin en tartışmalı düzenlemelere 'son kullanma tarihi' koymayı planlıyordu.

Bu düzenlemeler içinde telefon dinleme, kişilerin işyeri ve hastane kayıtlarının tutulması var.

Hiç beklemiyordu

Ulusal güvenlikle ve yurttaşlık hakları arasındaki denge Amerikan siyasetinde hassas bir noktada duruyor.

Aslında Başkan George Bush, yasanın daimi kılınmasından yana olduğunu devamlı olarak dile getiriyordu.

Ancak Senato üyeleri ve Temsilciler Meclisi bu konuda ikna olmuş değil.

Fakat Washington Post gazetesinin Beyaz Saray muhabiri Peter Baker'a göre Başkan Bush, en azından altı aylık bir uzatmanın garanti olduğunu düşünüyordu.

"Aslında istediği uzatma değildi, çünkü Vatanseverlik Yasası ne kadar uzatılırsa uzatılsın, bu, Bush için her anlamda bir bozgun" diyen Baker, bu görüşünün gerekçesini "Zira şimdi bu konu ne zaman gündeme gelse, her seferinde benzer noktalarda yeniden tartışma çıkacak" diye açıklıyor.

Kaynak: BBC

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48