banner39

'Konuşursan kelleni savcılara gönderirim'

'Kafes Eylem Planı' iddianamesinde yer alan iddialara göre bir amiral, sanıklara tehditle baskı yaparak konuşmamalarını istedi.

Arşiv 15.04.2010, 12:49 15.04.2010, 12:49
'Konuşursan kelleni savcılara gönderirim'

‘KAFES Eylem Planı’ iddianamesinin kabul edilmesinin ardından 6 klasörden oluşan ek delil klasörleri dün İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından avukatlara DVD halinde dağıtıldı. Dava sanığı Erdek Mayın Filo Komutanlığı’nda görevli sivil memur Tanju Veli Aydın’ın, konuşmaması konusunda Tuğamiral A.T. tarafından tehdit edildiği iddia edildi.

‘KONUŞMAYIN’ UYARISI

65 sayfalık iddianamede 33 denizcinin “Ergenekon örgütü üyesi olmak’’ suçundan 7.5 ila 15’er yıl arasında değişen hapis cezasına çarptırılmaları istenirken, ek klasörlerde, Kafes Eylem Planı’nın teyidine yönelik yapılan çalışma dikkat çekti. Çalışmada azınlık ve gayrimüslimlere yönelik eylemler sıralanarak, Trabzon’da Rahip Andrea Santoro, İstanbul’da Hrant Dink ve Malatya’da Zirve Yayınevi katliamı ile, Koç Müzesi’ndeki denizaltıda ele geçirilen patlayıcı madde ile Kafes Eylem Planı arasında irtibat bulunduğu anlatıldı. Davanın sanıklarından sivil memur Tanju Veli Aydın’ın gizli tanık olmak istediği de klasörlerde ortaya çıktı. Ancak Ergenekon soruşturmasını yürüten savcılar, bu talebi reddetti. Tekvando Avrupa Şampiyonu olan Aydın, Tuğamiral Ahmet Türkmen’in 2009 yılı temmuz ve ağustos aylarında Ergenekon davasında yargılanan 41 kişiyi Gölcük Donanma Komutanlığı’nda toplayıp konuşmamaları için  uyardığını öne sürdü.

‘KELLEN TEPSİDE GİDER’

Aydın, müşteki sıfatıyla polise verdiği ifadede şunları söylüyor: “Ahmet Türkmen Amiral tarafından ‘Ben bir şey bilmiyorum. Benim suçum yoktur’ yazılı ve bir de boş kâğıda imzam istendi. Ben her ikisine de imza atmak istemedim. ‘Biz sana zorla imza attırırız. Tepsi içerisinde kelleni İstanbul savcılarına göndeririz’ diye tehdit etti.Kısa süre tutuklu  kaldıktan sonra tahliye edildiği için kendisinden gizli tanık olduğu konusunda şüphelendiklerini belirten Aydın, “İfademin can güvenliği sebebiyle gizli kalmasını istiyorum” dedi.

FUHUŞ TEHDİDİ

Kafes Eylem Planı’yla ilgili ek delil klasörlerinde Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nda faaliyet gösterdiği ileri sürülen Fuhuş Çetesi’nin eylemlerine de vurgu yapıldı. Sivil memur, subay ve astsubaylardan oluşan istihbarat amaçlı çetedeki bayan personelin subay ve astsubaylar ile gayri  ahlaki ilişki kurduğu böylelikle önemli istihbaratlar elde ettiğinin tespit edildiği anlatılıyor.

Klasörlerde emekli Kuzey Deniz Saha Komutanı Koramiral Ahmet Feyyaz Öğütçü’nün ifadesi de yer alıyor. Öğütçü, fuhuş çetesiyle ilgili olarak, kendisini ve ailesini hedef alan bir seks kasedi hazırlandığını, bunla ilgili açtığı davanın, askeri mahkemede sürdüğünü anlattı.

İNTİHARLARIN NEDENİ

Amacın, komutanlar dahil subay ve astsubayları lekeleyerek Deniz Kuvvetleri içerisinde bir çöküntü yaşanmasını sağlamak olduğunu belirten Koramiral Öğütçü, “Nitekim bu düzenlemeler sonucunda Tümamiral Baha Eren istifa etmiş, Berk Erden isimli kurmay albayımız intihar etmiştir” dedi.

Kaynak: HT

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?